Archiwalny serwis www może zawierać elementy, które nie są dostępne dla szerokiego grona odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 7 i 8 czerwca

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 7 i 8 czerwca

Po niezwykle udanych odsłonach festiwalu w Łomży i Suwałkach – spotkaniach wypełnionych warsztatami, wykładami oraz publicznością otwartą na odkrywanie nauki – czas na szerszą prezentację podlaskich uczelni. W czwartek i piątek (7 i 8 czerwca) zapraszamy na kolejne atrakcje XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Każdy z organizatorów proponuje własną formułę i pomysł na spotkanie z publicznością festiwalową. W programie znalazło się blisko 600 zróżnicowanych tematycznie imprez! Wszystko po to, aby pokazać, jak ciekawa i pasjonująca mogą być nauka i sztuka. Jakie wydarzenia wybrać? Jak się rozeznać w bogatym programie Festiwalu? Staraliśmy się to Państwu ułatwić i zaproponowaliśmy 9 ścieżek tematycznych. Artystyczna, humanistyczna, prawo, nauki ścisłe, techniczna, społeczna, ścieżka medyczna i nauk o zdrowiu, przyrodnicza, ekonomiczna – przeszukując harmonogram festiwalowych imprez za pomocą tych „ścieżek” z pewnością natrafią Państwo na imprezy, odpowiadające zarówno potrzebom, jak i własnym zainteresowaniom. 

W ścieżce artystycznej polecamy m.in. warsztaty z tworzenia audiodeskrypcji czy tańców etnicznych (Uniwersytet w Białymstoku), bookorigami czyli oryginalny sposób zaginania stron w książkach (Biblioteka Politechniki Białostockiej), warsztaty z fotografii sferycznej (Białostocki Park Naukowo-Technologiczny). 8 czerwca warto w ramach Festiwalu wybrać się spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą – artystą, który przygotowuje specjalną wystawę w Galerii Arsenał. Instalacja pt. „Prace i zbiory. Między sztuką, architekturą i nauką” powstaje we współpracy z Politechniką Białostocką oraz Uniwersytetem w Białymstoku. Tego samego dnia w hali Wydziału Architektury PB odbędzie się koncert-performance WIBRATIO w wykonaniu prof. Ryszarda Ługowskiego i Pauliny Sylwerstrowicz (godz. 20:00), w auli widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB – koncert „Młynarski i smaki PRL-u”, w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB – spektakl „Bieżenki”.

Wędrując ścieżką humanistyczną natrafimy m.in. na szereg wydarzeń organizowanych przez Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku oraz konferencję „Człowiek a sztuczna inteligencja”. Zapraszamy do aktywnego udziału w tej debacie, która odbędzie się na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej 7 czerwca o godz. 17:00.  

Jak prowadzić mediacje, zarejestrować działalność gospodarczą, obronić się przed stalkerem dowiemy się z prezentacji na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. 8 czerwca idąc ścieżką prawną będzie można wziąć też udział w symulacji rozprawy karnej.

Prezentacje związane z naukami ścisłymi i technicznymi to od lat jedne z najbardziej popularnych i lubianych spotkań publiczności festiwalowej z naukowcami. Zapraszamy na „odlotowe” atrakcje fizyko-chemiczne (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB), programowanie robotów LEGO (Wydział Informatyki), pokazy cięcia metalu prądem (Wydział Mechaniczny) i wiele innych fascynujących prezentacji na Politechnice Białostockiej. Uczelnia otwiera swoje laboratoria i pracownie na spotkania z młodzieżą od lat 3 do 93 J. Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zaprasza na warsztaty budowania rakiet, a Uniwersytet w Białymstoku na zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Obliczeniowego i oglądanie wahadła Foucaulta.

W ramach ścieżki społecznej warto przyjść do czytelni humanistycznej Biblioteki Uniwersyteckiej (UwB), by wziąć udział w warsztatach „Unia Europejska dla młodych”. O zasadach „skutecznej komunikacji interpersonalnej” dowiemy się w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku zaprasza 8 czerwca na dyskusję zainspirowaną fragmentem filmu „Gattaca. Szok przyszłości”. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, czy świadoma ingerencja w DNA człowieka może być kolejnym krokiem ewolucji ludzkości?  

Najwięcej propozycji na ścieżce medycznej i nauk o zdrowiu ma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 7 czerwca uczelnia zaprosiła na Dzień Otwarty. Specjalne stoiska czekają na zainteresowanych na dziedzińcu Pałacu Branickich. Uczelnia udostępnia także swoje laboratoria, Centrum symulacji medycznych oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych. Ciąg dalszy warsztatów, pokazów medycznych, rad jak dbać o zdrowie i kondycję – 8 czerwca w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku i na Uniwersytecie w Białymstoku.

Ścieżką przyrodniczą dojdziemy na Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce i do Centrum Inno-Eko-Tech na Politechnice Białostockiej. Będziemy słuchać „co w trawie piszczy”, badać wodę i oglądać świat pod mikroskopem. Na Uniwersytecie w Białymstoku będzie można przyjrzeć się naturze w akwarium i zabawić się w poszukiwacza skamieniałości.

Na nietypowe spojrzenie na ekonomię zaprasza Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku (warsztaty 7 czerwca), Uniwersytet w Białymstoku (8 czerwca quiz ekonomiczny i aukcja) oraz Politechnika Białostocka (prezentacja elektrowni hybrydowej funkcjonującej w Centrum Badawczo-Dydaktycznym Wydziału Elektrycznego).

Zapraszamy także do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. 7 czerwca będzie można podziwiać tam magię reakcji chemicznych, wystartować w konkursie kulinarnym na najzdrowszą kanapkę czy rozwinąć kreatywność i wyobraźnię dzięki zestawom klocków LEGO WeDo.

To tylko wybrane propozycje! Zachęcamy do stworzenia własnego planu na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Na stronie www.podlaskifestiwal.pl/podlaskifestiwal-2 warto skorzystać z przycisku „dodaj do ulubionych” – w ten sposób zbudujemy własną ścieżkę zainteresowań i zaplanujemy udział w spotkaniach na uczelniach.

Na niektóre z imprez festiwalowych obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Zapraszamy na stronę www.podlaskifestiwal.pl/podlaskifestiwal-2/rejestracja aby przekonać się, gdzie są jeszcze miejsca. W sobotę zaś – już bez rejestracji – moc atrakcji podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę oraz przez podlaskie uczelnie.

ORGANIZATORZY

Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku Uniwersytet w Białymstoku Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Galeria Arsenał Stadion Miejski w Białymstoku Lowlanders Białystok Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Podlaski Kurator Oświaty Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent Miasta Łomża Prezydent Miasta Suwałk

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - zadanie finansowane w ramach umowy 788/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.