Archiwalny serwis www może zawierać elementy, które nie są dostępne dla szerokiego grona odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Festiwal oczami UMB

Festiwal oczami UMB

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku włączył się aktywnie w organizację XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, poprzez zorganizowanie Dnia Otwartego UMB oraz udział w imprezach naukowych w Łomży i Suwałkach, a także w Rodzinnym Pikniku Naukowym na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

5 czerwca, na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbył się Festiwal w Łomży. Na tej imprezie pracownicy i studenci UMB udzielali m.in. porad dietetycznych i kosmetologicznych. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator życia płodowego. Odbywały się również warsztaty chustowania niemowląt czy też warsztaty szycia chirurgicznego. Można było nauczyć się jak wykonywać masaż ciała, jakie ćwiczenia wykonywać, aby mieć zdrowy kręgosłup. Nie zabrakło również badań profilaktycznych: słuchu, narządu głosu, skóry oraz składu masy ciała.

6 czerwca, w Parku Naukowo- Technologicznym w Suwałkach odbył się Festiwal w Suwałkach. Tego dnia, Studenci kierunku Lekarsko-Dentystycznego wykonywali przeglądy jamy ustnej oraz pokazywali jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nauka pierwszej pomocy przygotowana przez studentów Ratownictwa Medycznego. Ponadto prezentowali się również studenci i pracownicy Zdrowia Publicznego, Elektroradiologii, Pielęgniarstwa i Farmacji.

Dzień Otwarty UMB Podczas Dnia Otwartego UMB w dniu 7 czerwca 2018 Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zorganizował zarówno imprezy otwarte na dziedzińcu Pałacu Branickich, jak również zajęcia w laboratoriach, umiejscowionych w pobliskich budynkach dydaktyczno-naukowych Uczelni. Tego dnia UMB przygotował warsztaty i prezentacje medyczne wszystkich 14 kierunków studiów. Podczas prezentacji, odwiedzający mieli m.in. okazję do wzięcia udziału w warsztatach szycia chirurgicznego, nauki pierwszej pomocy, odwiedzenia symulatora życia płodowego, skorzystania z porad dietetycznych, fizjoterapeutycznych i kosmetologicznych. Można było dowiedzieć się jak się zdrowo odżywiać, wziąć udział w konkursie o zdrowiu, w którym nagrodami były świeże owoce i warzywa.

Imprezę relacjonowało Studenckie Centrum Radiowe Radiosupeł, które na dziedzińcu miało swoje studio na żywo. W Sali Kolumnowej UMB odbyła się również prezentacja rekrutacyjna, a w holu Pałacu Branickich można działała fotobudka UMB przygotowana przez organizację studencką SAFF. W trakcie Dnia UMB czynne było również Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, w którym oprócz dawnej apteki można obejrzeć szpital polowy gabinet okulistyczny i gabinet radiologiczny. Wystawy te podczas kilku godzin odwiedziło ponad 300 osób.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku 7 czerwca odwiedzili zarówno bardzo młodzi, jak i starsi. Ogółem szacujemy, że było ich około 3 tysiące. Dostęp do wszystkich wydarzeń festiwalowych zorganizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku był bezpłatny. Wszystkie zaplanowane imprezy odbyły się bez zakłóceń.

Imprezy, które cieszyły się największą popularnością:
Położnictwo- Mission Impossible – prezentacja interaktywna

Warsztaty Szycia Chirurgicznego – warsztaty

Szpitalny Oddział Ratunkowy: Zwykły nocny dyżur – Symulacja wysokiej i niskiej wierności oraz warsztaty z pierwszej pomocy – warsztaty

Razem czy osobno – rozdział mieszanin nie jest – doświadczenie

Słodki Świat Enzymów – doświadczenie

Pielęgniarstwo – to holistyczne podejście do drugiego – prezentacja interaktywna

I ty możesz zostać chemikiem organikiem – doświadczenie.

Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku 9 czerwca upłynął natomiast pod znakiem Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Pracownicy i studenci UMB przygotowali szereg atrakcji i pokazów medycznych. Podczas tej imprezy można było m.in. skorzystać z porad dietetycznych, logopedycznych, fizjoterapeutycznych. Ponadto odbywały się badania profilaktyczne: słuchu, narządu głosu, skóry oraz składu masy ciała. Hitem okazał się Szpital Pluszowego Misia przygotowany przez studentów kierunku lekarskiego UMB.

 

ORGANIZATORZY

Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku Uniwersytet w Białymstoku Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Galeria Arsenał Stadion Miejski w Białymstoku Lowlanders Białystok Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Podlaski Kurator Oświaty Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent Miasta Łomża Prezydent Miasta Suwałk

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - zadanie finansowane w ramach umowy 788/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.