W trakcie warsztatów uczestnicy poznają podstawowe zasady obowiązujące przy tworzeniu audiodeskrypcji. Następnie sami będą komponować opis jednej z prac z Kolekcji II Galerii Arsenał.
Galeria Arsenał jest jedną z nielicznych instytucji kultury w województwie podlaskim i publiczną galerią sztuki współczesnej w Polsce, która w tak kompleksowy i systemowy sposób pragnie stworzyć program udostępniania i budowania długotrwałych relacji z osobami niepełnosprawnymi w obszarze kultury współczesnej. Kierunek, który wybieramy, wpisuje się w ogólnoświatowe trendy projektowania uniwersalnego, czyli dostępnego dla wszystkich odbiorców. Idea projektu opiera się na wyrównywaniu szans w kontakcie ze sztuką i edukacją kulturalną oraz na integracji społecznej poprzez włączanie w obieg życia kulturalnego.
W 2015 roku pracownicy ds. edukacji kulturalnej Galerii Arsenał wzięli udział w warsztatach „Włącz ich w kulturę” poświęconych obsłudze widza z niepełnosprawnością, organizowanych przez Fundację Kultury Bez Barier. Od tamtej pory Galeria Arsenał zaczęła podejmować działania zwiększające szeroko pojętą dostępność zbiorów, wystaw, spotkań z artystami, warsztatów dla grup widzów z niepełnosprawnościami. Nawiązaliśmy współpracę z organizacjami skupiającymi osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności: z Fundacją Szansa Dla Niewidomych, Polskim Związkiem Niewidomych o. Białystok, Spółdzielnią Niewidomych Białystok Warsztaty Terapii Zajęciowej, Warsztatami Terapii Zajęciowej przy Fundacji AC i Stowarzyszeniem Pomocy Niesłyszącym „MIGiem”.
W 2015 roku zaczęliśmy organizować pierwsze oprowadzania z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, po wybranych wystawach sztuki współczesnej prezentowanych w galerii. Do grudnia 2017 roku zrealizowaliśmy 49 takich oprowadzań po 20 wystawach, w których wzięło udział ponad 650 uczestników. Przeprowadziliśmy także dwa wstępne warsztaty artystyczne dla osób niewidzących i niedowidzących. W roku 2017 Galeria Arsenał zrealizowała projekt „Sztuka nie zna żadnych barier” (dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), którego celem było ułatwienie dostępu do kultury współczesnej osobom z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Nasza aktywność została doceniona, Galeria Arsenał została nominowana do ogólnopolskiego konkursu „IDOL 2016 i 2017” Fundacji Szansa dla Niewidomych w kategorii „Instytucja przyjazna niewidomym i słabowidzącym”.
Warsztaty są organizowane przez Galerię Arsenał wraz z Uniwersytetem w Białymstoku