Kolorowe eksperymenty chemiczne, pokaz piorunów, matematyka, której działania można szybciej zrozumieć dzięki klockom Lego, a także ciekawe wykłady, wystawy i prezentacje – to tylko niektóre z licznych atrakcji, które 13 maja 2024 r. przyciągnęły na Politechnikę Białostocką publiczność XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Młodsi podziwiali bolidy Formuły Student oraz pomysły studentów na innowacje techniczne, poznawali tajniki radia, próbowali swoich sił w architekturze wnętrz. Trochę starsi poznawali narzędzia, dzięki którym można prowadzić pomiary geodezyjne, starali się też przewidzieć swoją przyszłą karierę zawodową. Wszyscy goście Politechniki Białostockiej mieli dziś okazję przekonać się, że nauka i technika pomagają zrozumieć otaczający nas świat. Zgodnie z mottem tegorocznego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którym są słowa noblistki Marii Skłodowskiej-Curie: „niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”, o skomplikowanych procesach i zjawiskach zachodzących wokół nas, mówiliśmy w sposób łatwy i przystępny. Rozbudzaliśmy ciekawość i kreatywność.
Uczelnię odwiedziło dziś prawie 1 300 uczestników, dla których studenci i pracownicy PB przygotowali ponad 140 zróżnicowanych wydarzeń! Już od rana na kampusie PB można było zobaczyć grupy uczniów i przedszkolaków zmierzające na umówione spotkania na wydziałach, w Bibliotece PB, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, czy w Radiu Akadera. Bardzo podobała się też wycieczka po Sali Senatu Politechniki Białostockiej, która była okazją do poznania historii uczelni i jej kolejnych rektorów. W zajmujący sposób opowiadał o nich dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii Politechniki Białostockiej.
Wybór atrakcji był ogromny!
Wydział Architektury zaprosił na warsztaty przybliżające pracę architekta wnętrz oraz z generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Dr hab. Radosław Kimsza, prof. PB poprowadził wykład przybliżający symbolikę ikon, a dr Piotr Chabiera opowiedział historię powstania największych polskich kolekcji dzieł sztuki. W hali Wydziału Architektury przygotowano ponad 20 zróżnicowanych pod względem tematu i formy wystaw. Od wizji projektowych studentów z kierunków architektura, architektura wnętrz i grafika, po wystawy modeli i malarstwa sztalugowego – liczba prezentowanych prac była imponująca. Do ich oglądania, do końca maja br., zaprosiła dr inż. arch. Agnieszka Januszkiewicz, wydziałowa koordynatorka XX PFNiS.
– Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to ważne wydarzenie na Wydziale Architektury. Mobilizuje wykładowców i studentów wszystkich trzech kierunków. Mamy okazję pochwalić się i pokazać wszechstronność zainteresowań i tematów, które rozwijamy zarówno w podczas zajęć w uczelni, jak i w ramach pasji realizowanych poza nią. To wyjątkowy przegląd i naprawdę warto go obejrzeć – mówiła dr inż. arch. Agnieszka Januszkiewicz.
Czytaj także: Ponad 20 wystaw na XX PFNiS! Zaprasza Wydział Architektury Politechniki Białostockiej
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku zorganizował gry i zabawy przyrodnicze. Co w trawie piszczy? Jak funkcjonuje las? Co możemy znaleźć w kropli wody? Jak wyglądają tkanki oglądane pod szkiełkiem mikroskopu? To wszystko wyjaśniono podczas warsztatów dla najmłodszych odkrywców. Starsi uczestnicy pod okiem wykładowców PB zapoznawali się z różnymi rodzajami energii, przepływem ciepła, zjawiskami temperatury i ruchem wody. Uczyli się też wykonywać pomiary geodezyjne, używać wahadła izochronicznego, dalmierza i niwelatora. Na korytarzach festiwalowych gości czekała uczta dla oczu: oryginalna grafika Pabla Picassa „Pijący minotaur z kobietą” oraz prace studentów ze studenckiego koła naukowego ARTstudio.
Czytaj także: Picasso W Politechnice Białostockiej w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki!
Na Wydziale Elektrycznym, w laboratorium Techniki Wysokich Napięć, można było zobaczyć, jak powstają prawdziwe pioruny! Specjaliści PB badają je głównie w aspekcie bezpieczeństwa użytkowania instalacji elektrycznych. O zachowaniu bezpieczeństwa rozmawiano też na warsztatach dla młodszych uczniów. Dr inż. Marcin Sulkowski wyjaśnił dzieciom, jakie konsekwencje może mieć brak uwagi podczas używania urządzeń elektrycznych, na przykład suszenie włosów w trakcie kąpieli. Ponadto rozmawialiśmy o efektywności elektrowni wiatrowych i hybrydowych, wzmocnieniu fali elektromagnetycznej w budynkach o skomplikowanym rozkładzie, a także robotyce przemysłowej i sterownikach programowalnych PLC, które są sercem i mózgiem robotów.
Na Wydziale Informatyki znalazło się wielu chętnych do udziału w warsztatach z programowania robotów sumo oraz rzeczywistości wirtualnej. Był też wykład o sławnych matematykach: Pitagorasie, Galileuszu, Kartezjuszu, Koperniku. Jak doszli do twierdzeń i wzorów, które do dziś należą do kanonu wiedzy matematycznej? Wyjaśniła to dr inż. Anna Borowska. Natomiast dr inż. Rajmund Stasiewicz opowiedział o liczbie Pi – jedynej, która ma swój wpis w księdze Guinessa. Super ciekawą stronę matematyki mieli okazję odkryć uczestnicy warsztatów gier logicznych, działań matematycznych wykonywanych przy pomocy klocków Lego, czy tych o lustrzanej symetrii i niezwykłych właściwościach wstęgi Möbiusa.
Wydział Inżynierii Zarządzania zaprosił licealistów na ciekawe ćwiczenie z kreowania przyszłości. Za pomocą analizy STEEPPVL uczniowie szacowali, jakie czynniki i zjawiska będą miały wpływ na rozwój ich kariery zawodowej w 2045 roku. Rozwój sztucznej inteligencji, „srebrna gospodarka”, nastawiona na zaspokojenie starzejącego się społeczeństwa, silne trendy ekologiczne – młodzi ludzie sami wybierali i oceniali wpływ trendów na ich przyszłość. Posługiwali się narzędziem opracowanym przez naukowców Wydziału Inżynierii Zarządzania PB w ramach projektu FORhesIT, który skupiał się na stworzeniu systemu IT wspierającego szkolnictwo wyższe i rozwój kariery z wykorzystaniem metod foresightu.
W hali pojazdowej Wydziału Mechanicznego można było obejrzeć flotę pojazdów skonstruowanych przez studentów, w tym bolidy Formuly Student zbudowane przez ekipę Cerber Motorsport. Były też pokazy badań pojazdów samochodowych na hamowni podwoziowej, warsztaty z wirtualnego spawania i projektowania instalacji zarządzających inteligentnymi domami, a także pokazy mikrotomografii komputerowej. Swoje wynalazki ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnościami pokazali studenci inżynierii biomedycznej ze Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS. Serca najmłodszych podbił mechatroniczny pies. Podobała się też wizyta na wydziałowym oddziale intensywnej terapii, który służy do ćwiczeń studentom inżynierii biomedycznej.
W Bibliotece Politechniki Białostockiej gra „Złap trop” uatrakcyjniła wycieczkę po bibliotecznych zakamarkach i poznanie zasad działania jednej z najnowocześniejszych placówek tego typu w regionie. A na warsztatach można było wykonać własną, niepowtarzalną pamiątkę festiwalową.
Studium Języków Obcych PB zorganizowało test online „Your Technical English Online”, który był super sposobem na poznanie lub utrwalenie specjalistycznej terminologii i żargonu branżowego. Była też akcja pisania listów do dzieci z Kalifornii oraz warsztaty j. polskiego dla obcokrajowców „POLSKI ŚPIEWAJĄCO – słyszę, rozumiem, śpiewam, wiem”.
Festiwalowy dzień w Politechnice Białostockiej był też okazją, aby zobaczyć jak powstaje program Radia Akadera. Chętni mogli zwiedzić studio emisyjne, poznać prezenterów i dziennikarzy, spróbować własnych sił w roli radiowca i wystąpić przed mikrofonem Akadery.
Wstęp na wszystkie prezentacje był bezpłatny, ale udział w większości z nich wymagał wcześniejszej rejestracji. Limit zaplanowanych miejsc wyczerpał się bardzo szybko. To najlepszy dowód na to, że wydarzenia, podczas których nauki ścisłe i techniczne są przekazywane w ciekawy, angażujący młodzież sposób, są niezwykle popularne i lubiane.
Warto jednak pamiętać, że XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki z Politechniką Białostocką to także wydarzenia zaplanowane na 16 i 18 maja.
16 maja odbędzie się bezpłatny spektakl Krakowskiego Teatru Komedia pt. „Artyści na szlaku” w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Zapraszamy na niego wszystkich chętnych. Zaczynamy o godz. 18:00 w auli dużej przy Wydziale Elektrycznym. Wstęp wolny
Z kolei w sobotę, 18 maja, wypada Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku, na którym wraz z Politechniką Białostocką prezentować się będą wszystkie uczelnie współorganizujące tegoroczny Festiwal. Piknik odbędzie się w godz. 10-15. Wstęp wolny.
XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to dla Politechniki Białostockiej znakomita okazja do przypomnienia, że uczelnia obchodzi w 2024 roku jubileusz 75-lecia.
XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”