W ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku przygotowała ciekawe propozycje popularyzujące naukę m.in. warsztaty, wykłady, wystawę, konkursy, turnieje szachowe.
Wszystkie propozycje Akademii WANS na tegoroczny Festiwal znajdują się na stronie:
https://podlaskifestiwal.pl/program/lista-imprez/wans
W dniu 15 maja 2024 zapraszamy do Akademii WANS, na następujące wydarzenia:
Wystawa pt. ECO POEZJA – Dzieło nie śmieci!
Wystawa przedstawiać będzie unikatowe prace artystyczne wykonane techniką recyklingu makulatury, m.in. starych gazet i kartonów. Poezja prezentowana na wystawie to wynik kreatywnej pracy artystycznej, którą wykonała grupa osób studiujących i społeczników podczas warsztatu prowadzonego w Ośrodku Niezależnego Życia 19 kwietnia 2024 r., aby wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi i Międzynarodowy Dzień Poezji.
„Zostań Liderem Eko-Zmian”(Finał Konkursu)
W dniu 15 maja na Auli Małej WANS odbędzie się również wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród w konkursie: Zostań Liderem Eko-Zmian. Celem konkursu jest edukacja i zwiększenie zaangażowania uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w promocję postaw obywatelskich w ekologii. Do uczestnictwa zaproszone zostały 2-3-osobowe zespoły młodzieży wraz z opiekunem, których to zadaniem było stworzenie pracy w postaci dowolnego utworu/produktu reklamowego (plakatu, filmu, piosenki lub wiersza) dotyczącego kampanii edukacyjnej na temat promowania postawy „bycia EKO” – troski o Ziemię i naturę.
Twój Ekologiczny Odcisk Stopy – warsztaty
Uczestnicy warsztatu będą mogli samodzielnie obliczyć własny „odcisk stopy” oraz porównać wyniki z danymi dotyczącymi poszczególnych krajów.
Celem warsztatu będzie zapoznanie uczestników z narzędziem pozwalającym na ocenę wpływu człowieka na stan środowiska naturalnego. Ekologiczny odcisk stopy to narzędzie pozwalające ocenić poziom eksploatacji zasobów naturalnych przez społeczeństwo. „Odcisk stopy” obejmuje różnorodne kategorie konsumpcji ludzkiej sprowadzającej się głównie do: żywności, transportu, mieszkania, wytwarzania odpadów itd.
Skuteczna obrona przed manipulacją – interaktywny wykład
Kolejna nasza propozycja – wykład na którym będzie można dowiedzieć się jakie są techniki skutecznej obrony przed manipulacją. Uczestnicy poznają najczęściej stosowane narzędzia wywierania wpływu oraz otrzymają wiedzę niezbędną do identyfikowania manipulacji w życiu codziennym oraz zawodowym. Dowiedzą się również czym się różni perswazja od manipulacji.
Indywidualny Plan Działania – Zarządzanie własną karierą zawodową
Mamy też coś dla miłośników rozwoju osobistego – warsztat z zarządzania własną karierą zawodowa. Głównym celem, jest pobudzenie i zainspirowanie uczestników do nabywania umiejętności planowania własnego rozwoju zawodowego oraz poszerzenie wiedzy o samym sobie w kontekście przyszłych decyzji zawodowych.
Sympatia i wrogość: media społecznościowe i demokracja. Warsztat poświęcony fake newsom i dezinformacji
Kolejna nasza propozycja to warsztat (połączony z wykładem) poświęcony wpływowi fake-newsów na demokratyczne procesy na świecie. Jednym z tematów spotkania będzie działalność Marii Ressy – walczącej o wolność prasy filipińskiej dziennikarki, współzałożycielki portalu Rappler, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2021. Na warsztacie omówione zostaną przykłady kampanii dezinformacyjnych opartych o mechanizm CIB (Coordinated, Inauthentic Behavior – „Skoordynowane Nieautentyczne Zachowanie”) i FUD (Fear, Uncertainty, Doubt – „Strach, niepewność i wątpliwości”). Uczestnicy poznają aplikacje do weryfikacji zdjęć (TinEye, Google Image Search) oraz portale informacyjne zajmujące się fackt-checkingiem.