Piknikowaliśmy naukowo i rodzinnie na Stadionie Miejskim w Białymstoku

Ponad 80 atrakcji i blisko 4 tysiące pasjonatów nauki w każdym wieku – taki był Rodzinny Piknik Naukowy, który odbył się w sobotę, 18 maja, na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Zorganizowały go podlaskie uczelnie i Białostocki Park Naukowo Technologiczny w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Koordynatorem głównym tegorocznej edycji PFNiS był Uniwersytet w Białymstoku.

– To zaszczyt dla mnie i Uniwersytetu w Białymstoku, że jest głównym koordynatorem tego wspaniałego wydarzenia. Wydarzenia z ogromną tradycją, w którym się bardzo dużo dzieje. Przez cały tydzień byliśmy dla Państwa, a teraz tu na Stadionie też jesteśmy dla Państwa. I tak jak powiedziała Maria Skłodowska Curie – nie należy się niczego bać, należy to tylko poznać. Zachęcamy Państwa do poznawania, do przesuwania granicy poznania, bo wiedza daje moc. Wiedza jest naszą siłą – mówiła podczas oficjalnego otwarcia pikniku prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej i koordynator główna tegorocznego Festiwalu. 

– Jestem związany z nauką od wielu lat, prowadzę m.in. seminaria i jeżeli student piszę jakąś pracę, to ma obowiązek wyjaśnienia wszystkiego co jest w tytule tej pracy. W tytule tego spotkania jest festiwal nauki. Festiwal to zabawa, a nauka to coś poważnego, więc pokazujemy naukę w taki sposób, by można było się bawić, by można było ją zrozumieć, a dodatkowo jeszcze możemy spędzić czas rodzinnie – podkreślał prezydent Miasta Białystok Tadeusz Truskolaski.

]I taki był sobotni Rodzinny Piknik Naukowy. Podlaskie uczelnie i EpiCentrum BPNT udowodniły, że nauka jest dla ludzi, że jest ciekawa, pasjonująca i bardzo nam pomaga w codziennym życiu.

Były eksperymenty, pokazy, warsztaty, ciekawostki, gry i zabawy, koncerty. Można było m.in. wybrać się w naukową podróż w świat chemii, spróbować jadalnych owadów, poznać las poprzez zabawę, spotkać się z robotami, skorzystać z porad dietetycznych i kosmetologicznych, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Wśród atrakcji były też: turniej szachowy, stanowisko doświadczeń z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu, czy warsztaty z samobadania. Najmłodsi chętnie sprawdzili swoje umiejętności piłkarskie pod czujnym okiem Tomasza Frankowskiego. Nie zabrakło też malowania twarzy, kreatywnych animacji, fascynujących gier i konkursów z nagrodami.  

Podczas sobotniego wydarzenia nie brakowało też akcentów muzycznych. Był przemarsz i występ zespołu VIRADOS, Chór Uniwersytetu w Białymstoku wykonał  „New York, New York”, przed publicznością zaprezentowały się też Big-Band UMFC Filii w Białymstoku oraz zespół Triada z Podlaskiego Instytutu Kultury. Znakomity spektakl muzyczny „Białystok stacja” przedstawiła sekcja taneczna UwB, a na pokaz układu fitness zaprosiła Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych.

W naukowym pikniku wzięło udział ok. 4 tysięcy pasjonatów nauki w każdym wieku.

Podlaskie Festiwal Nauki i Sztuki organizują wspólnie podlaskie uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Partnerami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami są także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info, Nauka w Polsce.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

XX PFNiS otrzymał wsparcie finansowe Prezydenta Miasta Białegostoku.

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Akademia Podlaska Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

Białystok Online – Portal Miejski Białystok Nauka w Polsce TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny