Niezapomniane spotkania z nauką i sztuką na Uniwersytecie w Białymstoku w ramach PFNIS

Blisko 200 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 4 tysiące pasjonatów nauki w każdym wieku. Taki był tegoroczny XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na największej podlaskiej uczelni, który odbywał się od 10 do 19 maja 2024 r. Teraz przyszedł czas na podsumowanie. 

Uniwersytet w Białymstoku był głównym koordynatorem tegorocznej edycji Festiwalu. Inauguracja imprezy, która zgromadziła 250 osób, odbyła się 10 maja w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Znakomity wykład inaugurujący pt. „Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały” wygłosił dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB.

Inaugurację koordynowało Centrum Popularyzacji Nauki UwB, które w ramach PFNiS przygotowało w sumie 11 wydarzeń. Wzięło w nich udział ponad 700 osób. Wielką popularnością cieszył się wykład dr. Łukasza Lamży pt. „Zabije nas asteroida, czy raczej zbuntowane roboty?”, a także spektakl „Skłodowska. Radium girl”. Można było też wybrać się na kosmiczne seanse w Planetarium UwB.

30 imprez zaproponował Wydział Biologii UwB. Największym zainteresowaniem cieszyły się takie wydarzenia jak: „Twój sąsiad ma sześć czy osiem nóg?”, „Czarnobyl nie był pierwszy – krótka historia wypadków jądrowych”, „Blask UV: Fluorescencja wokół nas i jej zastosowanie”, „Jogurt, kefir, twaróg – tak, zrobimy to sami!”, „Aminokwasy – magiczne cegiełki budujące białka”, „Węże, żaby i inne potwory – zrozumieć i polubić”.

Ponad 20 wydarzeń przygotował Wydział Chemii, a wśród tych najciekawszych znalazły się:  „Chemiczne czary-mary”, „Zobaczyć niewidoczne”, czy „Chemiczne wahania – między czasem, a kolorem”.

120 osób wzięło udział w qiuzie wiedzy dotyczącej 20-lecia Polski w UE, który zorganizował Wydział Ekonomii i Finansów.

Z kolei Wydział Filologiczny zaprosił pasjonatów nauki m.in. na „Warsztaty fonetyczne – Beat, bit or bite”, czy spotkanie pt. „Co słyszą Twoje oczy?”.

Na Wydziale Filozofii szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się wykład „Niejednorodność kontroli poznawczej” prof. Edwarda Nęcki, wygłoszony podczas VI Białostockiego Forum Kognitywistycznego.

Na Wydziale Fizyki odbyło się 15 imprez, w których wzięło w sumie udział 400 osób. Największym powodzeniem cieszyły się zajęcia warsztatowe: „Doświadczenia z wodą” i Śladami badań Marii Skłodowskiej-Curie” ( po trzy spotkania ze 100 proc. frekwencją) oraz „Atomy i promieniowanie” (100 proc. frekwencji), a także „Fizyka w grach komputerowych” (84 proc. frekwencja).

Wydział Historii zaprosił na 7 wydarzeń, w tym na wykłady pt. „Trudne relacje polsko–litewskie w XX w” oraz „Czy polskie wampiry piły krew? Wyobrażenia dotyczące żywych trupów na ziemiach polskich w XVI–XVIII wieku”.

Największym zainteresowaniem na Wydziale Informatyki cieszyły się takie imprezy jak „Wstęp do projektowania gier w Unity” oraz „Czym jest informatyka ? O komputerach bez komputera”.

Wydział Matematyki zaproponował 6 spotkań, które zgromadziły ponad 380 uczestników.  Największą frekwencję odnotowano na warsztacie „Piknik Klubów Młodego Odkrywcy, czyli kompetentni i zintegrowani przez eksperymentowanie” oraz na wykładzie „Tajemnice nieskończoności”.

Wydział Nauk o Edukacji przygotował na Festiwal 32 imprezy, w których wzięło udział 800 osób, a do najciekawszych należał premierowy pokaz spektaklu „Mewa” Studenckiego Koła Teatralnego – StuKoT.

W festiwalowej ofercie Wydziału Prawa było 9 imprez. Skorzystało z nich ponad 500 pasjonatów nauki, a do najciekawszych zaliczyć można: „Stoisko daktyloskopijne, czyli słów kilka o śladach linii papilarnych na miejscu zdarzenia” oraz wszystkie trzy symulacje rozpraw sądowych.

Wydział Socjologii zaprosił m.in. na ciekawe wykłady pt. „Modelowanie społeczeństw przyszłości” oraz „Podlaskie szeptuchy, czyli czy rytualne słowo naprawdę leczy?”

Wydział Stosunków Międzynarodowych zorganizował m.in. na spotkanie z pisarką Agnieszką Suchowierską, która w lekki i przystępny dla dzieci sposób opowiadała o różnorodności i tolerancji, a także międzynarodowe Warsztaty Kulinarne. w których uczestniczyli polscy i zagraniczni studenci.

Wydział Studiów Kulturowych zaproponował m.in. escape room pt. „Indiana Jones i zaginiony grobowiec Kleopatry”, a także spektakl „Balladyna. Geneza zła”.

Wydział Zarządzania miał w swojej ofercie warsztaty pt. „Menedżer w akcji – odkrywanie stylów zarządzania”.

Ponad 250 gości w ramach PFNiS odwiedziło Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Prof. A. Myrchy, które przygotowało takie spotkania jak:. „Poznajemy tajemnice pingwinów z Zaczarowanej Zagrody w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym”, „Skarby Ziemi w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym”, czy „Na tokowiskach, bukowiskach i rykowiskach w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym”.

Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych zaprasiło na warsztaty pt. „Sery rzemieślnicze. Nazewnictwo angielskie i francuskie” połączone z prezentacją i degustacją oryginalnych serów rzemieślniczych.

Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku zaproponowało trzy wydarzenia, w których uczestniczyło ponad 100 osób. Odbyło się m.in. spotkanie autorskie z dr Anną Chańko-Kraszewską – „Zbrodnia jest kobietą. Od adaptacji do (re)adaptacji skazanych kobiet” oraz Spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Puławskim – „Piosenki w tłumaczeniu”.

PFNiS zawitał też do Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia. Największym zainteresowaniem cieszyły się tu warsztaty rzeźbienia w książkach.

Festiwalowo było także w Filii UwB w Wilnie, która zaproponowała siedem spotkań, a wśród nich „Konkurs informatyczny dla uczniów klas X-XII”, „Problemy społeczne na Litwie i w Europie: ubóstwo, wykluczenie społeczne, deprywacja materialna” oraz „Od scenografa do redaktora: Jakie profesje można wykonywać w telewizji?”.

Wydziały i jednostki UwB wspaniale zaprezentowały się także podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego, który odbył się 18 maja na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Impreza przyciągnęła ponad 4 tysiące miłośników nauki i dobrej zabawy w każdym wieku.

PFNiS to największa cykliczna inicjatywa popularyzująca naukę i pracę naukowców w Polsce północno-wschodniej, promująca oparty na faktach  i badaniach naukowych ogląd rzeczywistości. Festiwal łączy naukę ze sztuką, edukuję, uczy poprzez zabawę i działania interaktywne, zachęca do studiowania oraz integruje podlaskie uczelnie. W br. w organizację PFNiS zaangażowało się 12 uczelni publicznych i niepublicznych z Białegostoku, Łomży i Suwałk. Wymiar międzynarodowy przedsięwzięciu nadały też wydarzenia, które odbywały się na Litwie w Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Do festiwalowego porozumienia przystąpił także Białostocki Park Nauko-Technologiczny wraz z EpiCentrum Nauki. Myślą przewodnią PFNiS było zdanie wypowiedziane przez wybitną naukowczynię M. Skłodowską- Curie „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. I to hasło, i potrzeba zrozumienia nauki i wyjaśnienia różnych zjawisk przyświecało organizatorom Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Akademia Podlaska Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

Białystok Online – Portal Miejski Białystok Nauka w Polsce TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny