Kilkanaście tysięcy pasjonatów nauki było z nami podczas XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Ponad 550 różnorodnych wydarzeń, w których wzięło udział ponad 15200 osób, od przedszkolaków po seniorów. Taki był jubileuszowy, XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który zorganizowały wspólnie podlaskie uczelnie i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Myślą przewodnią tegorocznej edycji było zdanie wypowiedziane przez wybitną naukowczynię Marię Skłodowską- Curie: Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.

Koordynatorem głównym tegorocznego Festiwalu był Uniwersytet w Białymstoku, który w ramach PFNiS przygotował blisko 200 wydarzeń. Uczestniczyło w nich ponad 4 tysiące pasjonatów nauki w każdym wieku. Inauguracja imprezy, która zgromadziła 250 osób, odbyła się 10 maja w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Znakomity wykład inaugurujący pt. „Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały” wygłosił dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB.

Festiwalowe wydarzenia odbywały się na wszystkich Wydziałach i w jednostkach UwB. Oferta była bogata i różnorodna: wykłady, warsztaty, spektakle, pikniki, pokazy, eksperymenty. Mieszkańców miasta i regionu uczelnia zaprosiła m.in. na „Chemiczne czary-mary”, „Czarnobyl nie był pierwszy – krótka historia wypadków jądrowych”, qiuz wiedzy dotyczącej 20-lecia Polski w UE, „Warsztaty fonetyczne – Beat, bit or bite”, „Niejednorodność kontroli poznawczej”, „Doświadczenia z wodą”, „Wstęp do projektowania gier w Unity”, „Atomy i promieniowanie”, „Piknik Klubów Młodego Odkrywcy, czyli kompetentni i zintegrowani przez eksperymentowanie”, „Podlaskie szeptuchy, czyli czy rytualne słowo naprawdę leczy?”, międzynarodowe warsztaty kulinarne, spektakl „Balladyna. Geneza zła”, „Skarby Ziemi w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym”, „Sery rzemieślnicze. Nazewnictwo angielskie i francuskie”, czy warsztaty rzeźbienia w książkach.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku miał w swojej ofercie prawie 70 imprez, w których uczestniczyło blisko 2 tysiące osób. Wśród nich przeważała młodzież i najmłodsi. Największym zainteresowaniem cieszyły się takie imprezy jak: wykład interaktywny „Latin and English – two friends”, wystawa „Muzeum uczelniane jako skarbiec historii nauki”, warsztaty „Być bohaterem: jak pomagać dzieciom w nagłych sytuacjach medycznych i emocjonalnych”, „Magiczne laboratorium – fascynujące eksperymenty dla dzieci”, „Warsztaqty emicji głosu”, „Porównanie zawartości żelaza w lekach, suplementach diety i preparatach nieznanego pochodzenia – problem leków zafałszowanych”, czy „Porady i konsultacje dietetyczne”.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki z Politechniką Białostocką objął łącznie 164 wydarzeń, a uczelnię odwiedziło co najmniej 1600 osób. Imprezy festiwalowe odbywały się na wszystkich wydziałach i jednostkach uczelni. Od wystaw na Wydziale Architektury, po pioruny na Wydziale Elektrycznym, pisanie listów do uczniów z USA i kreatywne zabawy w Bibliotece – wybór atrakcji był ogromny. Można było zobaczyć bolidy Formula Student, samodzielnie programować roboty sumo, czy nauczyć się wykonywania pomiarów geodezyjnych przy pomocy dalmierza i niwelatora. Nie zabrakło warsztatów matematycznych, fizycznych i kolorowej chemii. Oglądać można było ponad 20 wystaw na Wydziale Architektury, a na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku oryginalny rysunek Pabla Picassa  pt. „Pijący Minotaur z kobietą”.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina –  Filia w Białymstoku zorganizowała 13 wyjątkowych spotkań z muzyką, w których uczestniczyło 700 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. „Antonio Vivaldi, Gloria na chór mieszany i orkiestrę”, spektakl muzyczno-taneczny „Dawne tańce i swawole”, Koncert Galowy Studenckiej Orkiestry Dętej, „Jan Sebastian Bach, Kantata o kawie BWV 211” oraz „Nicolo Paganini – 24 Kaprysy na skrzypce solo”.

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku zaprosiła na pokaz spektaklu „Drama Club”, w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Wydarzenie odbyło się w sali Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego i spotkało się z bardzo entuzjastyczną odpowiedzią publiczności. Na widowni był komplet – 75 osób.

Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku przygotowało jedną imprezę: Cztery drogi – jeden cel, czyli ksiądz 4 D. Zaproszeni byli uczniowie klas 4-8 ze szkół podstawowych, oraz licealiści. Seminarium odwiedziło 165 uczniów.

Akademia Podlaska w Białymstoku w ramach PFNiS przygotowała 6 wydarzeń (5 warsztatów i 1 wykład), w których wzięło w sumie udział 120 osób. Największym zainteresowaniem cieszył się warsztat dotyczący pierwszego kroku z psychologią, podczas którego uczestnicy mogli poznać możliwości budowania właściwych/pozytywnych relacji międzyludzkich.

Dzięki Akademii Łomżyńskiej Festiwal zawitał też do Łomży. Ta przygotowała 63 wydarzenia, które zgromadziły 1200 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się takie imprezy jak:  debata na temat sztucznej inteligencji, w której uczestniczyli eksperci reprezentujący cztery uczelniane wydziały, warsztaty śpiewacze, które były efektem współpracy maestro dr. Jacka Szymańskiego oraz Chóru Kameralnego Amici, a także warsztaty produkcji lodów połączone z degustacją.

Nauka, zabawa, warsztaty i pokazy – taki był PFNiS w Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. Ta miała w swojej ofercie 12 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 400 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się: „kolorowy świat chemii”, „symulacje medyczne” oraz centrum kryminalistyczne.

Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku zorganizowała w sumie 8 imprez w ramach PFNiS, z czego trzy odbyły się w siedzibie uczelni. Wzięło w nich udział ponad 50 osób, z czego największą grupę stanowiły przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej. Wielką popularnością cieszyły się Warsztaty małego ratownika oraz Escape Room „Nawiedzona Szkoła”.

Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku miała w swojej ofercie 10 wydarzeń, a wśród nich warsztaty, wykłady, wystawę, konkursy. Uczelnię podczas Festiwalu odwiedziło 140 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się: Sympatia i wrogość: media społecznościowe i demokracja. Warsztat poświęcony fake newsom i dezinformacji, Skuteczna obrona przed manipulacją – interaktywny wykład, Wystawa pt. ECO POEZJA – Dzieło nie śmieci!, Twój Ekologiczny Odcisk Stopy – warsztaty, Zarządzanie finansami w praktyce – w firmie jak w domu oraz Gra detektywistyczna – stereotypy w życiu codziennym.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny w Białymstoku i przestrzenie EpiCentrum Nauki odwiedziło w czasie Festiwalu 150 osób. Zorganizowanych zostało 6 imprez. W trakcie rejestracji największą popularnością cieszyły się warsztaty sensoryczne z tworzenia mas plastycznych skierowane do najmłodszych odbiorców. Kolejny raz niezawodna okazała się grupa białostockich seniorów, która doskonale się bawiąc, poznawała tajniki elektrochemii. Duże wrażenie na uczestnikach pozostawiły również prowadzone po raz drugi w historii Epi-Centrum Nauki warsztaty kuchni molekularnej.

Ważnym punktem XX PFNiS był Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku, który zgromadził ponad 4 tysiące osób.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa cykliczna inicjatywa popularyzująca naukę i pracę naukowców w Polsce północno-wschodniej, promująca oparty na faktach  i badaniach naukowych ogląd rzeczywistości. Festiwal łączy naukę ze sztuką, edukuję, uczy poprzez zabawę i działania interaktywne, zachęca do studiowania oraz integruje podlaskie uczelnie.

W tegoroczną w organizację PFNiS zaangażowało się 12 uczelni publicznych i niepublicznych z Białegostoku, Łomży i Suwałk. Wymiar międzynarodowy przedsięwzięciu nadały też wydarzenia, które odbywały się na Litwie w Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Do festiwalowego porozumienia przystąpił także Białostocki Park Nauko-Technologiczny wraz z EpiCentrum Nauki.

Myślą przewodnią PFNiS było zdanie wypowiedziane przez wybitną naukowczynię M. Skłodowską- Curie „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. I to hasło, i potrzeba zrozumienia nauki i wyjaśnienia różnych zjawisk przyświecało organizatorom Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

PFNiS odbywał się w dniach 10-19 maja, oferował możliwość odwiedzenia uczelnianych laboratoriów, udział w wykładach, warsztatach, wystawach, spektaklach i koncertach. 

W sumie odbyło się ponad 550 wydarzeń obejmujących nauki ścisłe, humanistyczne, społeczne, ekonomiczne. Dostępna była także ścieżka techniczna, artystyczna oraz nauk medycznych i o zdrowiu. Uczestnicy (zarówno grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne) mogli wybierać określoną ścieżkę i rejestrować się na poszczególne wydarzenia na stronie internetowej www.podlaksifestiwal.pl

 Festiwal skierowany był do szerokiego grona odbiorców: od przedszkolaków i uczniów, poprzez rodziny, do seniorów i osób w szczególny sposób pasjonujących się nauką.

Partnerami tegorocznego Festiwalu byli Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami byli także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info, Nauka w Polsce.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Akademia Podlaska Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

Białystok Online – Portal Miejski Białystok Nauka w Polsce TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny