
XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 9-18 maja 2025 r.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego regionu na wielkie święto podlaskich uczelni oraz instytucji popularyzujących naukę.
Dwudziesta pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem: „Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe. (Zdarza się, że pozory mylą i że jest to fałszywy alarm, ale może też się zdarzyć, że będzie to odkrycie jakiejś ważnej prawdy„), które upamiętni 80 rocznicę przyznania nagrody Nobla za wynalezienie penicyliny i 70 rocznicę śmierci Alexandra Fleminga, odkrywcy penicyliny i autora cytowanych słów.
9 maja piątek
Wykłady inauguracyjne wygłoszą: prof. dr hab. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, mikrobiolog, specjalistka w zakresie leczenia antybiotykami, pt. „Antybiotyki: od wielkich odkryć do globalnych problemów – korzyści zagrożenia”. Historię odkrycia penicyliny i stosowania antybiotyków w Polsce przedstawi zaś dr Magdalena Muskała, kierownik Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podczas Inauguracji Festiwalu zostanie przygotowane laboratorium Alexandra Fleminga w ujęciu historycznym, a podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego praktyczne stanowisko mikrobiologiczne, gdzie zaprezentujemy podstawowe metody badania drobnoustrojów oraz ich wrażliwości na antybiotyki, a także techniki biologii molekularnej wykorzystywane w badaniu oporności drobnoustrojów na antybiotyki.
Podczas Inauguracji Festiwalu zapraszamy również na koncert „Białostocki Project” zainspirowany muzyką dwudziestolecia międzywojennego, okresu, w którym Alexander Fleming odkrył penicylinę. Aktorka Alicja Grabowska z zespołem zaprezentuje między innymi utwory Zygmunta Białostockiego, urodzonego w Białymstoku kompozytora popularnych w dwudziestoleciu międzywojennym piosenek, jak również światowe standardy jazzowe z tego okresu.
10 maja sobota
- imprezy festiwalowe w poszczególnych uczelniach: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku
12 maja poniedziałek
- imprezy festiwalowe w poszczególnych uczelniach: Politechnika Białostocka
13 maja wtorek
- imprezy festiwalowe w poszczególnych uczelniach: Akademia Łomżyńska, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki – Filia w Białymstoku
14 maja środa
- imprezy festiwalowe w poszczególnych uczelniach: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki – Filia w Białymstoku
15 maja czwartek
- imprezy festiwalowe w poszczególnych uczelniach: Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Wschodnieuropejska Akademia Nauk Stosowanych
16 maja piątek
- imprezy festiwalowe w Epi- Centrum Nauki Białystok
18 maja niedziela
- Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Chorten Arena w Białymstoku (ul. Słoneczna 1, godz. 10:00 – 16:00)
Idea festiwalu
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, popularyzująca naukę i sztukę. Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców, od przedszkolaka do seniora. Nie liczy się ani wiek, czy wykształcenie uczestnika – tu cenimy ciekawość świata i chęć odkrywania jego tajemnic.
Celem Festiwalu jest upowszechnianie nauki i osiągnięć naukowców z regionalnych uczelni wyższych. Chcemy zwrócić uwagę na wartość i przydatność prowadzonych przez nas badań, przybliżyć odbiorcom charakter naszej działalności. Wspólnie rozwijać ciekawość świata i czerpać radość z jego poznawania. Otwarta formuła oraz różnorodność imprez festiwalowych pozwala uczestnikom poszerzyć wiedzę z zakresu nauk ścisłych, technicznych, medycznych, przyrodniczych oraz humanistycznych i społecznych.
Imprezy festiwalowe odbędą się w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Wilnie. Uczestnicy od kuchni będą mogli poznać miejsca na co dzień niedostępne – laboratoria naukowe i warsztaty pracy naukowców i artystów.