W erze mediów społecznościowych i natłoku informacji łatwo zgubić się w gąszczu fake newsów. Podczas warsztatu zostaną przedstawione sposoby rozpoznawania dezinformacji, najczęstsze mechanizmy jej działania oraz powody, dla których jest szerzona. Uczestnikom zostaną zaprezentowane proste i darmowe narzędzia do weryfikacji informacji, zdjęć i źródeł. Warsztat ma na celu rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i odporności na manipulację.
Dominik Sołowiej – marketingowiec, ekspert ds. mediów społecznościowych, wykładowca na kierunku „Marketing cyfrowy” we Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku. Specjalista ds. promocji w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego. Prowadzi szkolenia promujące wiedzę o bezpieczeństwie cyfrowym i procesach dezinformacyjnych w social mediach. Pełnomocnik Rektora WANS ds. Edukacji dla Cyberbezpieczeństwa.
Po warsztatach zapraszamy do udziału w Debacie nie/akademickiej dot. fake newsów oraz dezinformacji w nauce i medycynie (Aula Magna Pałacu Branickich, godz. 11:00). Gościem debaty będzie Tomasz Sobierajski – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. n. med i n. o zdr., dr n. hum., socjolog, zdrowolog, metodolog, wakcynolog społeczny, badacz socjomedyczny, trener komunikacji interpersonalnej i medycznej, wykładowca akademicki, kierownik Ośrodka Badań Socjomedycznych na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW.
Link do debaty
Debata nie/akademicka „Nauka kontra fake newsy i dezinformacja”