Ciekawie, inspirująco, naukowo i radośnie, czyli festiwalowy dzień na Uniwersytecie w Białymstoku

Można było zajrzeć do chemicznych i biologicznych laboratoriów, piknikować z młodymi odkrywcami, zajrzeć w gwiazdy, wyruszyć śladami Marii Skłodowskiej-Curie, poznać tajemnice pingwinów, zobaczyć kolory w ruchu albo dowiedzieć się, jak nieść pomoc. Taki był wtorek (14 maja) na Uniwersytecie w Białymstoku.

To był festiwalowy dzień UwB w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Na największej podlaskiej uczelni na małych i większych pasjonatów nauki czekało blisko 100 wydarzeń.

Najwięcej atrakcji było w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Tuż przy kuli na Placu Syntezy Nauk piknikowali naukowo uczniowie z Klubów Młodego Odkrywcy z całego regionu. – Są eksperymenty, pokazy i zagadki z fizyki, matematyki, chemii, geografii oraz biologii. Dzieje się naprawdę dużo – relacjonowała dr Anna Rybak z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki UwB.

Olbrzymim zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych, cieszyły się też chemiczne czary-mary na Wydziale Chemii UwB. –  Zasadniczo wykorzystujemy wszystko, co jest dostępne w kuchni, tak, aby dzieci były bezpieczne, a jednocześnie poznały kilka procesów fizycznych, mogły pobawić się w zmianę kolorów. Np. wyciąg z kapusty mieszamy z sodą, proszkiem do pieczenia, octem, kwaskiem cytrynowym – wymieniał dr hab. Piotr Wałejko, prof. UwB z Wydziału Chemii UwB.

Z kolei w Uniwersyteckim Centrum Kultury odbył się festiwal serów i smaków, który prowadziła m.in. pasjonatka i specjalistka od serów rzemieślniczych. Uczestnicy zajęć, które przygotowało Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych mogli dowiedzieć się m.in. jakie są rodzaje serów, dlaczego te pleśniowe warto jeść z owocami i czym jest starzenie serów.  Degustacja też była.

Wydział Historii zaprosił na wykład o tym, czy polskie wampiry (a raczej żywe trupy, upiory  i czarownice) piły krew, a Wydział Socjologii o podlaskich szeptuchach, czyli czy rytualne słowo naprawdę leczy.

Na Wydziale Biologii mali pasjonaci nauki mogli przekonać się, m.in. że rośliny mięsożerne nie są takie straszne jak je malują, z kolei Wydział Fizyki zaprosił na podróż pełną wyzwań śladami polskiej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej.

W UCK odbyło się spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Puławskim  z Wydziału Filologicznego pt. „Piosenki w tłumaczeniu”, a w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym można było zwiedzić wystawę pt. „Przyroda rejonów polarnych” i poznać ciekawe opowieści o najbardziej wyjątkowych mieszkańcach Antarktydy – pingwinach.

Wydział Prawa zaprosił na symulację rozprawy sądowej, Wydział Nauk o Edukacji na warsztaty malarstwa o kolorze w ruchu, a Wydział  Ekonomii i Finansów na spotkanie dotyczące posiadania i użytkowania, czyli analizy korzyści i kosztów.

PFNiS na UwB to także kosmiczne podróże w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, spektakle teatralne (w piątek, 17 maja, Teatr Sedno działający przy Wydziale Studiów Kulturowych UwB zaprosi na „Balladynę. Geneza zła”, na podst. J. Słowackiego w reżyserii Patryka Bołtryka) wystawy, czy gry terenowe. Taką zaproponował m.in. Wydział Stosunków Międzynarodowych.

W piątek, 17 maja, różne, możliwe i często powtarzane scenariusze zagłady i końca świata pokaże dr Łukasz Lamża, dziennikarz popularyzujący naukę, doktor filozofii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego specjalnością jest filozofia przyrody i nauki, w tym kosmologii.

Jego wykład pt. „Zabije nas asteroida czy raczej zbuntowane roboty?”  rozpocznie się o godz. 10 w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego.

Mnóstwo atrakcji będzie też na stoiskach UwB na Rodzinnym Pikniku Naukowym, który odbędzie się w sobotę, 18 maja, na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Odwiedzający mogą liczyć na eksperymenty, pokazy, konkursy, zabawy. W piknikowym programie m.in. galeria strojów historycznych, prezentacja gier komputerowych, fascynujące zwierzęta, naukowa podróż w świat chemii, kontrola jakości czekolady, muzyczne wyzwania z Chórem UwB. Zapraszamy całe rodziny!

Podlaskie Festiwal Nauki i Sztuki organizują wspólnie podlaskie uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Partnerami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami są także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info, Nauka w Polsce.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

XX PFNiS otrzymał wsparcie finansowe Prezydenta Miasta Białegostoku.

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Akademia Podlaska Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

Białystok Online – Portal Miejski Białystok Nauka w Polsce TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny