Rodzinny Piknik Naukowy 2025 – tysiące osób na Stadionie Chorten Arena w Białymstoku w poszukiwaniu inspiracji nauką i sztuką

Pogoda dopisała (nie było tak chłodno, jak do tej pory w maju;), nastroje również – a to mogło oznaczać tylko jedno: Rodzinny Piknik Naukowy 2025 po raz kolejny udał się znakomicie! W niedzielę, 18 maja, Stadion Chorten Arena w Białymstoku zamienił się w przestrzeń pełną odkryć, uśmiechów i wspólnej naukowej zabawy. Tysiące mieszkańców miasta i regionu skorzystało z zaproszenia i wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, przygotowanym przez 12 instytucji nauki i sztuki z województwa podlaskiego.

Piknik był zarazem wielkim finałem XXI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który od 9 maja rozbudzał ciekawość mieszkańców regionu. Tegoroczna edycja, inspirowana słowami Alexandra Fleminga – „Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe” – po raz kolejny pokazała, że nauka to nie tylko wiedza, ale też radość odkrywania, wspólne doświadczenia i przestrzeń do międzypokoleniowych spotkań i zabawy.

Nauka to fantastyczna przygoda
Dzisiaj mamy święto wszystkich naszych uczelni, gdzie prezentujemy wszystko, co mamy najlepszego, ale jest to również święto naszych miast, naszego regionu. Chcemy żebyście Państwo po raz kolejny przypomnieli sobie, że nasze uczelnie są jedną z najlepszych rzeczy, jakie region może dać Państwu i kolejnym pokoleniom. Chcemy Was zabrać w tę wspaniałą podróż, którą są nauka i sztuka. Bawcie się dziś świetnie – zachęcał podczas uroczystego otwarcia pikniku Rektor UMB prof. Marcin Moniuszko.

Prof. Marcin Moniuszko, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

W tym roku koordynatorem głównym festiwalu był właśnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Od 9 maja podlaskie uczelnie publiczne i niepubliczne oraz z EpiCentrum Nauki przygotowały ponad 500 wydarzeń – warsztatów, wykładów, spotkań, koncertów, atrakcji, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych – od najmłodszych po seniorów.

Mamy za sobą cały tydzień pełen wrażeń, emocji i wydarzeń, tydzień w którym mnóstwo gości odwiedziło nasze uczelnie. Bardzo się cieszymy i zapraszamy serdecznie nie tylko w trakcie festiwalu, ale przez cały rok – mówiła dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej.

Dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej

Na uroczystym otwarciu nie mogło zabraknąć również przedstawicieli największej uczelni w regionie – Uniwersytetu w Białymstoku. Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB dr hab. Agnieszka Piekutowska zapraszała do odwiedzania stoisk przygotowanych przez uczelnię, a także do eksperymentowania i zabawy.

dr hab. Agnieszka Piekutowska, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku

O wymiarze społecznym pikniku i całego festiwalu wspominał Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. Szczególnie cieszy mnie dziś obecność najmłodszych białostoczanek i białostoczan, bo wierzę, że dzięki możliwości zobaczenia potencjału białostockich uczelni wyższych, najmłodsi członkowie naszej społeczności zdecydują się związać swoją przyszłość ze studiami w Białymstoku.

Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku

Prezydent przekonywał, że Białystok jest nie tylko świetnym miejscem do życia, ale również do nauki.

Bogaty program i setki atrakcji

W niedzielę już od godziny 10:00 odwiedzający mogli korzystać z mnóstwa atrakcji przygotowanych przez studentów, naukowców i partnerów wydarzenia.
Na pasjonatów nowych technologii czekały stoiska z pokazami robotów sumo, bolidów wyścigowych Formula Student, robotyki i drukarek 3D, a także wynalazków wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Wśród atrakcji znalazły się również pokazy światłoterapii LED, warsztaty pierwszej pomocy u niemowląt, porady dotyczące pielęgnacji skóry i profilaktyki zaburzeń głosu i słuchu, demonstracje z mikrobiologii i diagnostyki obrazowej czy techniki leczenia żywieniowego.

Były także kreatywne warsztaty plastyczne, edukacyjne quizy, zajęcia sportowe, zabawy dla dzieci, tory przeszkód, kurs judo oraz wiele atrakcji na festiwalowej scenie: od pokazów gimnastyki artystycznej, przez koncerty big bandów i orkiestr dętych, po energetyczne występy mażoretek i klimatyczne występy chórów (Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Uniwersytetu w Białymstoku).

Studio Cafe Nauka – rozmowy, relacje i inspiracje

Przez cały dzień działało również Studio Cafe Nauka, prowadzone przez Dorotę Sawicką – rzeczniczkę prasową UMB i Natalię Olszewską, studentkę kierunku lekarskiego i aktywna redaktorkę Młodego Medyka (redaktorka naczelna Młodego Medyka Róża Maria Huszcza prowadziła scenę festiwalową). W ramach transmisji live na profilu Festiwalu na Facebooku oraz kanale YouTube UMB można było zobaczyć, co dzieje się na stoiskach na Stadionie Chorten Arena i posłuchać rozmów z naukowcami, studentami, wynalazcami i organizatorami, którzy opowiadali o swojej pasji do nauki i znaczeniu takich wydarzeń jak Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.

Studio Cafe – od lewej Natalia Olszewska UMB, Dorota Sawicka UMB, Marek Jurzysta EpiCentrum Nauki

Retransmisja dostępna na YT

Nauka + rodzina = najlepiej spędzony czas

Rodzinny Piknik Naukowy 2025 po raz kolejny okazał się wielkim sukcesem. Na stadion przyszli rodzice z dziećmi, młodzież, seniorzy, pasjonaci nauki i osoby, które chciały wspólnie spędzić czas, ucząc się i dobrze się bawiąc. Inspirujące spotkania, radosna atmosfera i setki zaangażowanych uczestników pokazały, że nauka ma sens, gdy staje się dostępna i wspólna.

Dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok!

Organizatorami Pikniku byli Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – koordynator główny XXI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Akademia Podlaska w Białymstoku, Akademia Łomżyńska, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku) oraz EpiCentrum Nauki (Białostocki Park Naukowo-Technologiczny).

Partnerem Pikniku było Miasto Białystok i Stadion Chorten Arena.

XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki dofinansowany był ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.

ORGANIZATORZY

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Akademia Podlaska w Białymstoku Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Białostocka Komunikacja Miejska PyStok

PATRONI HONOROWI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwo Zdrowia Wojewoda Podlaski Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera Kurier Poranny Gazeta Współczesna Nasze Miasto Białystok Online – Portal Miejski Białystok 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny Nauka w Polsce