Ludzie pracy / Miscellanea białostockie – wystawa fotografii Zdzisława Zaremby

Rodzaj imprezy: wystawa
Udział publiczności: bez aktywnego udziału
Odbiorca imprezy: wszyscy zainteresowani
Limit uczestników: -
Miejsce imprezy: Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Konstantego Ciołkowskiego 1N, hall (parter i I piętro)
Miasto imprezy: Białystok
Data imprezy: 2019-05-20
Godzina: 10:00
Czas trwania: -
Dostępność imprezy: wstęp wolny

OPIS IMPREZY

Zdjęcia z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, szczególnie te wykonywane przez białostockich fotografów, od lat stanowią przedmiot zainteresowania Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Wymienić tu można między innymi oparty na re-fotografii projekt „Ładniej? PRL w przestrzeni miasta” (2009) czy publikację „Wywołać PRL. Od fotografii do opisu epoki” (2011). Kontynuacją tych działań jest dwuczęściowa wystawa w Uniwersyteckim Centrum Kultury, otwarta w 2018 roku – dzięki współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku, wsparciu finansowemu Miasta Białystok i staraniom kuratorki dr Katarzyny Niziołek.

 

Fot. Zdzisław Zeremba, ze zbiorów Muzeum Historycznego, oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

 

Bohaterem tego przedsięwzięcia jest Zdzisław Zaremba, dziś prawie dziewięćdziesięciolatek, nazywany legendą białostockiej fotografii prasowej (w latach 1953-1975 pracował w „Gazecie Białostockiej”, a od 1975 do 1981 roku był fotoreporterem „Gazety Współczesnej”). Jego zdjęcia z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Historycznego, oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Przedstawiają między innymi białostoczan przy pracy i w różnych sytuacjach społecznych, a także ulice miasta. Są to zdjęcia zarówno o wysokiej wartości dokumentacyjnej (historycznej), jak i artystycznej, dotąd nie pokazywane w formie wystawy.

 

Wystawa w Uniwersyteckim Centrum Kultury podzielona jest na dwie części: pierwsza, dostępna na parterze i schodach, nosi tytuł „Ludzie pracy” i składa się z fotografii wykonanych w dawnych zakładach produkcyjnych działających na terenie Białegostoku; druga, dostępna na piętrze, pod hasłem „Miscellanea białostockie”, pozwala na przedstawienie różnych innych tematów fotografowanych przez twórcę. Łącznie na wystawie prezentowanych jest ponad 100 zdjęć Zaremby.

 

Wystawę oglądać można w ramach XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, od 20 do 25 maja, w godzinach 10.00-18.00.

 

 

Wystawa zrealizowana przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis, Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Uniwersyteckie Centrum Kultury.

 

Wykorzystano fotografie archiwalne ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 

Kuratorka wystawy

Katarzyna Niziołek

 

Współpraca graficzna

Marcin Góralski

 

Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok.

wschodzacy bstok

ORGANIZATOR:Uniwersytet w Białymstoku

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Park Naukowo – Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach Sp z o.o. Politechnika Białostocka Stadion Miejski w Białymstoku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Podlaski Kurator Oświaty Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk