Tematem filmu „Hanother” jest zrównoważony rozwój, któremu przypatrujemy się przez pryzmat miejskich inicjatyw, projektów i interwencji podejmowanych oddolnie, przez mieszkańców Hanoweru. To, zgodnie z tytułem, obraz innego Hanoweru, odległy od jego stereotypowego wizerunku jako miasta średniej wielkości, przeciętnego, po prostu nudnego.
W jaki sposób możemy, jako obywatele, przyczynić się do bardziej zrównoważonego rozwoju? Jakie mamy w tym zakresie możliwości i co nas ogranicza? Jak poprzez konkretne działania ekonomiczne, społeczne, polityczne, ekologiczne lub kulturalne możemy kreować alternatywną przyszłość naszych miast?
W latach 2015-2018 zespół badaczy z Uniwersytetu Leuphana w Lüneburgu, we współpracy z lokalnymi liderami, poszukiwał odpowiedzi na te i podobne pytania rozwojowe w Hanowerze w ramach projektu „Miasto jako przestrzeń możliwości”. Dr Sacha Kagan udokumentował te poszukiwania w filmie „Hanother”. Jest to opowieść o zmianach, jakie dokonują się w tym niemieckim mieście, o ideach i praktykach, które mogą być inspiracją zarówno dla badaczy, jak też aktywistów w innych europejskich miastach.
„Hanother” to także instruktywny przykład połączenia pracy badawczej i twórczej, socjologii i filmu.
Na pierwszy w Polsce pokaz dokumentu – w niemieckiej wersji językowej, z polskimi napisami opracowanymi przez studentów z Pracowni Sztuki Społecznej – zapraszamy w piątek 24 maja do Uniwersyteckiego Centrum Kultury na godzinę 18.00 (czas projekcji: 88 minut); wstęp wolny!
Strona filmu: https://hanother.wordpress.com/about-hanother-english/hanother-short-synopsis-english/