Zapraszamy na Rodzinny Piknik Naukowy. Widzimy się w sobotę, 18 maja, na Stadionie Miejskim w Białymstoku!

Ponad 70 imprez, a wśród nich eksperymenty, pokazy, warsztaty, ciekawostki, gry i zabawy, spektakle. Taki będzie Rodzinny Piknik Naukowy, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 maja 2024 r., na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej, w godz. 10-15.  Zapraszamy pasjonatów nauki w każdym wieku, zapraszamy całe rodziny, wstęp wolny!

To rodzinne i naukowe wydarzenie odbędzie się w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który organizują podlaskie uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Podczas sobotniego pikniku każdy znajdzie coś dla siebie.

Koordynator tegorocznego PFNiS – Uniwersytet w Białymstoku zaprasza m.in. na piknik z fizyką i astronomią, naukową podróż w świat chemii, rzeźbienie w książkach, zakodowane ciekawostki z robotem Photon, czy eksperymenty matematyczne. Będzie można też zajrzeć do teatru cieni i fascynującego świata zwierząt, skontrolować jakość czekolady, zajrzeć do galerii strojów historycznych, a nawet sprawdzić swoje umiejętności sportowe z „Frankiem łowcą bramek”!

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zdradzi m.in. tajemnice medycyny i farmacji, zapozna zainteresowanych z nowoczesną fizjoterapią oraz profilaktyką zaburzeń narządu głosu i słuchu, udzieli porad i konsultacji dietetycznych, pokaże jak udzielać pierwszej pomocy m.in. u niemowląt i dzieci.

 Politechnika Białostocka zaprasza m.in. na poznawanie lasu poprzez zabawę i do świata w obiektywie mikroskopu. Będą też prezentacje np. jak nauczyć robota przemysłowego „ludzkich” ruchów, kreatywne biblioteczne warsztaty, czy pokaz judo (techniki bezpiecznych upadków, rzutów i chwytów).

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina –  Filia w Białymstoku zaprasza na Koncert Big-Bandu UMFC Filii w Białymstoku pod dyrekcją Tomasza Witka. W programie popularne standardy muzyki rozrywkowej.

Akademia Łomżyńska oferuje m.in. ścieżkę sensoryczną dla dzieci, warsztat Samobadanie – klucz do zdrowia, czy na zajęcia z pedagogiki zabawy.

Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych zaprasza na turniej szachowy o puchar Rektora WANS, a także na pokaz układu fitness.

Wyższa Szkoła Ekonomiczna zaprasza m.in. do strefy gier retro, magicznego świata zwierząt, a także na warsztaty młodego artysty.

Wyższa Szkoła Medyczna ma w swojej ofercie m.in. konsultacje kosmetologiczne, pokaz udzielania pierwszej pomocy, a także kolorowy świat chemii.

Epi-Centrum Nauki BPTN proponuje m.in. stanowisko doświadczeń z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu czy stanowisko doświadczalne z generatorem Van Der Graffa i lampą Tesli.

Na pikniku będzie też stoisko promocyjno-edukacyjne Urzędu Statystycznego w Białymstoku, na którym znajdą coś dla siebie zarówno dorośli, jak i dzieci.

Partnerami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami są także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info, Nauka w Polsce.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Akademia Podlaska Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

Białystok Online – Portal Miejski Białystok Nauka w Polsce TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny