Rozpoczął się jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Znakomitym wykładem pt. „Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały” dr. Marka Bartoszewicza z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku rozpoczął się oficjalnie w piątek, 10 maja, XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, który jest głównym koordynatorem tegorocznej edycji Festiwalu. Nie zabrakło widowiskowych niespodzianek. Teraz czas na 8 dni wypełnionych nauką i sztuką.

W spotkaniu inauguracyjnym, które odbyło się w Auli Wydziału Matematyki UwB, wzięli udział przedstawiciele podlaskich uczelni, Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego i instytucji, które objęły patronatem XX PFNiS, a także partnerzy wydarzenia. Przybyli m.in. wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, Ewa Kamińska-Gawryluk – dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku, europoseł Tomasz Frankowski, Agnieszka Krokos-Janczyło – podlaska kurator oświaty, prof. Mariusz Popławski -rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku. Obecni byli również pasjonaci nauki, którzy zarejestrowali się na wykład. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie.

Zanim zaczął się wykład inauguracyjny, w auli pojawiła się noblistka Maria Skłodowska-Curie (w tej roli Karolina Klemczak – studentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Filia w Białymstoku), która wypowiedziała słynne zdanie, będące hasłem tegorocznego Festiwalu: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”.

– To dla nas prawdziwy zaszczyt gościć Państwa w murach naszej Alma Mater. Osobiście jestem niezwykle dumna, że to właśnie Uniwersytet w Białymstoku koordynuje tegoroczny, jubileuszowy Festiwal Nauki i Sztuki. Ten Festiwal jest na Podlasiu od 20 lat. To marka sama w sobie, to wydarzenie wyjątkowe. Rokrocznie podczas Festiwalu otwieramy nasze uczelnie, nasze laboratoria, sale dydaktyczne, wykładowe, nasze teatry. Wszystko po to, żeby zaprosić Państwa do siebie. Zapraszamy wszystkich Podlasian. Chcemy przekonać wszystkich: począwszy od przedszkolaków, skończywszy na seniorach, że nauka jest piękna, że wiedza ma moc, że tu, w podlaskich uczelniach są dokonywane przełomowe odkrycia, które odbijają się szerokim echem, nie tylko w kraju, ale na świecie. Warto z podlaskimi uczelniami wiązać swoją przyszłość edukacyjną i zawodową – mówiła, witając gości, prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej i koordynator główna tegorocznego PFNiS. Podkreślała, że Festiwal łączy naukę i sztukę, a także uczy wrażliwości na piękno, na otaczający nas świat.

O tym, że Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to zawsze wielkie święto, mówił prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Chciałbym, żebyśmy do tych najmłodszych, którzy są przyszłością szkolnictwa wyższego i nauki, wychodzili z przekazem, że nauka nie jest dla nudziarzy. Nauka jest jedną z najpiękniejszych przygód, jakie można w życiu naprawdę przeżyć, taką, która jest przeznaczona dla ludzi, którzy są odważni i nie boją się zadać pytania „dlaczego tak się dzieje?”, którzy nie boją się przyszłości, a którzy chcą tę przyszłość swoimi odważnymi pytaniami i działaniami kształtować. I obyśmy jak najwięcej takich ludzi mieli, a ten Festiwal jest okazją, aby ich odnaleźć i zatrzymać przy sobie – podkreślił prof. Marcin Moniuszko.

Z kolei prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej, zwracając się do obecnych na sali pierwszych festiwalowych gości, mówił:

– Czasami naukowcy chowają się w laboratoriach, ciężko pracują, czasami mamy taki wizerunek nieco szalony. Więc teraz jest świetna okazja, byśmy mogli z tych laboratoriów wyjść i opowiedzieć o tym, czym się zajmujemy – dla młodych, dla nieco starszych, dla tych wszystkich, którzy są ciekawi, jak ta nasza praca wygląda. I będziemy to próbowali robić. Mamy nadzieję, że was zaciekawimy, że będziecie chcieli być może z nami, w przyszłości, również w tej pracy naukowej uczestniczyć.

Głos zabrał też Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Miasta Białegostoku, które jest partnerem tegorocznego festiwalu. Nie tylko zapraszał do udziału w imprezach festiwalowych, ale także do studiowania w stolicy Podlasia.

– Zachęcamy do tego, by swoją przyszłość wiązać z naszym miastem. Tu są uczelnie na najwyższym poziomie, nie krajowym, tylko europejskim. Dlatego warto tutaj studiować, warto tutaj pracować, warto tutaj żyć – wyliczał Rafał Rudnicki.

Jednym z partnerów jubileuszowego PFNiS jest Urząd Statystyczny w Białymstoku. Za możliwość współpracy dziękowała podczas inauguracyjnej uroczystości jego dyrektor, Ewa Kamińska-Gawryluk.

– Mamy dzięki temu możliwość przybliżenia statystyki publicznej, w której znajduje się ogrom najróżniejszych danych dotyczących naszego kraju, gospodarki, społeczeństwa, środowiska. Danych, którymi posługujemy się wszyscy na co dzień, często nie myśląc o tym, że dane te pochodzą ze statystyki publicznej – mówiła.

O tym, że warto wziąć udział w festiwalowych imprezach, w spotkaniach z nauką i sztuką, mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

– Mam nadzieję, że ten czas, że te osiem dni, będą okazją do poznania walorów środowiska akademickiego Białegostoku i całego województwa podlaskiego, ale przede wszystkim – i patrzę tu na te najmłodsze twarze – że będzie to dla Was okazja do poszukiwania inspiracji, wyboru drogi życiowej, a dla nieco starszych – do nowych, wspaniałych odkryć – życzył wojewoda Jacek Brzozowski.

Niezwykłą, naukową inspiracją dla uczestników piątkowego spotkania był z pewnością wykład dr. Marka Bartoszewicza z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku pt. „Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały”. Naukowiec w bardzo przystępny sposób opowiadał o tym, jak działa mózg, czy nasza pamięć jest skończona, jakie są rodzaje pamięci, w jaki sposób uczyć się skuteczniej i dlaczego warto „używać mózgu”.

Przypomniał też, że mózg składa się 86 mld neuronów, a każdy neuron to 10 tys. połączeń z innymi komórkami. W dodatku jest w stanie pomieścić ok. 2,5 petabajta danych!

– Czasami słyszę od studentów, że to się nie mieściło w głowie, że tego nie szło zapamiętać. Kochani, nie ma, że nie szło zapamiętać. Czasami pojawiają się czynniki, które utrudniają nam zapamiętanie, ale oszacowano, że pojemność ludzkiego mózgu to ok. 2,5 petabajta danych. Porównajcie to sobie z pojemnością dysku w komputerze, który ma jeden terabajt. Jeden petabajt to tysiąc takich dysków. Więc dlaczego czasem nie umiemy czegoś zapamiętać? Bo pojawia się stres, chaos, szum medialny – wymieniał dr Marek Bartoszewicz.

Inauguracja zakończyła się wirtualnym spotkaniem z prezesem Polskiej Akademii Nauk i pracownikiem Wydziału Biologii UwB prof. dr. hab. Markiem Konarzewskim. Apelował m.in. o zaufanie do nauki.

– To, że moja wypowiedź została zarejestrowana, jest możliwe tylko dzięki temu, że kiedyś ktoś dokonał odkryć, a te odkrycia zostały przekute w wynalazki, które na końcu dały nam ogromny postęp techniczny. Wydawałoby się zatem, że nauka nie potrzebuje przybliżenia, bo wszyscy powinni naukę kochać, rozumieć i szanować. Ale jest inaczej. To paradoks, z którym współczesna nauka musi się zmierzyć – przypominał prof. Marek Konarzewski.

A, ponieważ rozpoczęła się 20. edycja PFNiS, nie mogło zabraknąć pysznego, urodzinowego tortu, który symbolicznie pokroiła prof. Izabela Święcicka.

Festiwalowe imprezy potrwają do 19 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegóły znajdują się na stronie: https://podlaskifestiwal.pl/

W sobotę, 18 maja, w godz. 10-15, na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy. Wstęp wolny.

Partnerami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami są także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info, Nauka w Polsce.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

XX PFNiS otrzymał wsparcie finansowe Prezydenta Miasta Białegostoku.

Organizatorzy:
Uniwersytet w Białymstoku (koordynator główny),
Politechnika Białostocka
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku,
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Filia w Białymstoku,
Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne,
Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku,
Akademia Podlaska w Białymstoku
Akademia Łomżyńska,
Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach,
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku,
Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku
Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku,
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny i Epi-Centrum Nauki

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Akademia Podlaska Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

Białystok Online – Portal Miejski Białystok Nauka w Polsce TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny