Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki 14 maja 2023

Nauka i wyśmienita zabawa dla całych rodzin, czyli Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku już w najbliższą niedzielę, 14 maja. Wybuchowe eksperymenty, bolid, łaziki marsjańskie, a w przerwach od nauki dmuchańce, malowanie twarzy, piłka nożna z Jagiellonią Białystok, koncerty Chóru Politechniki Białostockiej, big bandu UMFC Filii w Białymstoku czy Białostockiej Akademii Musicalowej.  Nie zabraknie porad dotyczących profilaktyki zdrowia, fizjoterapii, rehabilitacji, konsultacji dietetycznych.

Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki to największa w naszym regionie impreza plenerowa o łącząca naukę z dobrą zabawą i wartościową rozrywką.  Na uczestników Pikniku na Stadionie Miejskim w Białymstoku i terenach zielonych będzie czekało ponad 60 atrakcyjnych propozycji dla całych rodzin.

Będzie dmuchany plac zabaw i zjeżdżalnia, malowanie twarzy i zabawy piłkarskie z trenerami Akademii Piłkarskiej Jagiellonii i Akademii Młodego Piłkarza. Naukę z zabawą połączą Szpital Pluszowego Misia, pokazy robotów, samodzielne projektowanie zielonych przystanków, oglądanie świata przez mikroskopy, spotkania z egzotycznymi owadami i zwierzętami, eksperymenty naukowe, kolorowa chemia i wiele innych atrakcji.

Na nieco starszych odkrywców będą czekały stanowiska z eksperymentami, spotkanie z konstruktorami bolida wyścigowego i łazików, prezentacje gier komputerowych, ciekawostki biologiczne, pokazy pierwszej pomocy.

Będzie można nauczyć się podstaw judo od zawodników Klubu Judo Politechniki Białostockiej i zobaczyć pokazy fitness oraz pokazy tańca sportowego i akrobatyki sportowej Kacpra Złotkowskiego i Eryka Czempińskiego.

Starsze dzieci, nastolatków, rodziców czy opiekunów mogą zainteresować prelekcje z zakresu biotechnologii, tajniki zawodu architekta krajobrazu, oczyszczanie wody za pomocą bakterii, czy przerabianie zwykłych rowerów na pojazd elektryczny. Będą też pokazy i spotkanie z filmowcem, który wykorzystał technologię VR do pięknej opowieści o magicznym Podlasiu.

Będą porady dotyczące profilaktyki zdrowia, fizjoterapii, rehabilitacji, konsultacje dietetyczne. Ciekawe będzie też spotkanie z młodymi wynalazcami zupełnie nowych i niezwykle użytecznych urządzeń wspierających osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Wśród stoisk będą także Laboratoria Przyszłości: wirtualna rzeczywistość w goglach VR, druk i długopis 3D, programistyczne ABC z robotem Photon, Scratchem i Minecraftem, Regionalne Centrum Ds. ZSK i wspierania LLL, Instytut Badań Edukacyjnych.

Atrakcjom przy stoiskach towarzyszyć będą występy Chóru Politechniki Białostockiej, zagra też combo jazzowe, a z piosenkami z musicalu „Pinokio” wystąpi Białostocka Akademia Musicalowa. Na świeżym powietrzu usłyszymy przeboje muzyki filmowej i musicalowej w wykonaniu big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku.

Harmonogram występów na poziomie czerwonym:

 • 10.40 Chór Politechniki Białostockiej – Jazz Mass
 • 11.00 uroczyste otwarcie XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki z udziałem władz uczelni i Urząd Miejski w Białymstoku
 • 11.20 występy muzyczne Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku (w programie: My Funny Valentine, Misty i  inne standardy jazzowe)
 • 11.50 pokaz fitness Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku
 • 12.00 pokaz tańca sportowego i akrobatyki sportowej (Kacper Złotkowski i Eryk Czempiński)
 • 12.20 Białostocka Akademia Musicalowa (piosenki z musicalu „Pinokio”)
 • 12.50 pokaz fitness Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku 

Na promenadzie przy Stadionie:

12.20 Występ Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku (w programie muzyka filmowa i musicalowa)

Na boiskach trawiastych:

w godz. 11:00 – 13.00 zajęcia ruchowo-piłkarskie dla dzieci poniżej 9 roku życia poprowadzą z trenerzy Akademii Piłkarskiej Jagiellonii i Akademii Młodego Piłkarza. (3 tury zabaw po 30 minut)

Wykłady w sali na poziomie żółtym:

 • 10:15 Czym zajmuje się architekt krajobrazu? – spotkanie z dr inż. arch. Dorotą Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
 • 11:00  Jak pasja do elektroniki i rowerów rozwinęła się w startup – spotkanie z inż. Damianem Orzechowskim, studentem kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej
 • 12:00 Czy Polska jest krajem wolnym od GMO. Jak to sprawdzić? – spotkanie z mgr inż. Damianem Izbickim, absolwentem kierunku biotechnologia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
 • 13:00 Oczyszczanie ścieków może być szybsze i tańsze. Efekty badań naukowców z Politechniki Białostockiej – spotkanie z dr. inż. Piotrem Ofmanem z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
 • 14:00 Pokaz filmu „Szepty” w reż. Jacka Nagłowskiego – pokaz z użyciem oculusów Virtual Reality
 • 14:30 Pokaz filmu „Szepty” w reż. Jacka Nagłowskiego  – pokaz z użyciem oculusów Virtual Reality
 • 15:00 Jak powstał film „Szepty”? – spotkanie i rozmowa z reżyserem dokumentu Jackiem Nagłowskim

Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku otwiera oficjalnie XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Jednocześnie daje przedsmak tego, co w ramach festiwalu w dniach od 15 do 19 maja przygotowały uczelnie współorganizujące to wyjątkowe wydarzenie. Chodzi o przybliżenie i popularyzację działalności oraz osiągnięć uczelni białostockich, łomżyńskich i suwalskich. Podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki mają one okazję przekonać szerokiego odbiorcę, że to w naszym województwie bije serce nauki i nie trzeba opuszczać naszego regionu, aby dołączyć do twórców i badaczy, który rozwijają wiedzę i prowadzą badania na najwyższym światowym poziomie.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic!

UWAGA: 14 maja 2023 r. ze względu na 10. PKO Białystok Półmaraton mogą wystąpić czasowe utrudnienia w dojeździe na Stadion Miejski w Białymstoku. Mapę i listę ulic zamkniętych całkowicie lub częściowo można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Białymstoku LINK 

Pobierz mapkę utrudnień drogowych związanych z zamknięciem ulic 14 maja 2023 r.

Transmisje online z niedzielnego Rodzinnego Pikniku Nauki i Sztuki będzie można oglądać na facebookowym profilu Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, adres: https://www.facebook.com/PodlaskiFestiwalNauki

Od godz. 10 do 16 na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej prezentować się będą:

 • Politechnika Białostocka i Chór Politechniki Białostockiej (spotkania ze studenckimi kołami naukowymi, wykładowcami, prezentacje wynalazków, ciekawostek technicznych oraz przyrodniczych. Sprawdź listę atrakcji )
 • Akademia Nauk Stosowanych w Łomży (animacje sportowo rekreacyjne, pokaz sprzętu i urządzeń do rehabilitacji oddechowej, autoterapii w napięciowych bólach głowy. Sprawdź listę atrakcji)
 • Białostocka Akademia Musicalowa
 • Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (doświadczenia z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu oraz generatorem Van Der Graffa, testy w alko i narkogoglach. Sprawdź listę atrakcji)
 • Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku (promocja oferty edukacyjnej uczelni)
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (Szpital Pluszowego Misia, konsultacje zdrowotne, profilaktyki, samobadania, fizjoterapii, pierwszej pomocy. Sprawdź listę atrakcji )
 • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki (występy muzyczne: combo jazzowe i Big Band)
 • Uniwersytet w Białymstoku (zabawy i eksperymenty, gry interkulturowe, mikroskopy, daktyloskopia, bezpieczeństwo w internecie, gry komputerowe, pokazy filmu „Szepty” z użyciem oculusów VR. Sprawdź listę atrakcji)
 • Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku (turniej szachowy, gry w „zośkę”, pokazy gimnastyki akrobatycznej, fitness, darta, szachów aktywnych, żonglerki. Sprawdź listę atrakcji)
 • Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku (warsztaty plastyczno – przyrodnicze „Barwny świat nauki”. Sprawdź listę atrakcji)
 • Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku (pomiary ciśnienia krwi, pokazy tapingu, masażu dłoni i masażu klasycznego, ćwiczeń na bóle kręgosłupa, pokaz resuscytacji osoby dorosłej i dziecka, obsługi AED. Sprawdź listę atrakcji)
 • Akademia Jagiellonii Białystok i Akademia Młodego Piłkarza Białystok (zabawy i gry ruchowe w klimacie piłkarskim)
 • Klanza (stoiska konstruktorskie i malowanie twarzy)
 • Laboratoria Przyszłości z Instytutu Badań Edukacyjnych (wirtualna rzeczywistość w goglach VR, druk i długopis 3D, programistyczne ABC z robotem Photon, Scratchem i Minecraftem).

Zapraszamy!

XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza”. Festiwal współorganizują: Politechnika Białostocka (główny koordynator), Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Swoimi patronatami wydarzenie objęli: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży, Prezydent Miasta Suwałk, Podlaski Kurator Oświaty.

Partnerzy: Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku.

Patroni medialni: Radio Akadera, Geekstok.pl, Platon TV Białystok, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, 4lomza.pl, Suwalki.info

 

 

 

ORGANIZATORZY

Politechnika Białostocka Akademia Nauk Stosowanych w Łomży Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytet w Białymstoku Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Stadion Miejski w Białymstoku

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Edukacji i Nauki Wojewoda Podlaski Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Kurier Poranny Gazeta Współczesna Radio Akadera Geekstok Naukowa Interaktywna Telewizja HD PlatonTV 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny