Ponad 180 wydarzeń i blisko 2 tys. uczestników na festiwalowym dniu z Politechniką Białostocką

Trwa XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Rozpoczęliśmy go 14 maja Rodzinnym Piknikiem Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Natomiast program kolejnych dni festiwalowych ułożony jest w taki sposób, by od 15 do 19 maja, każda z 12 uczelni, które współorganizują wydarzenie, miała swój własny termin na prezentację swoich osiągnięć oraz zaproszenie gości do udziału w proponowanych imprezach. W Politechnice Białostockiej był to poniedziałek 15 maja 2023 r.

Odwiedziło nas blisko 2 tys. młodych odkrywców, dla których przygotowaliśmy ponad 180 zróżnicowanych wydarzeń! Już od rana na naszym kampusie można było zobaczyć grupy uczniów i przedszkolaków, zmierzające na umówione spotkania na wydziałach, w Bibliotece PB, Studium Języków Obcych, uczelnianym muzeum, czy w Radiu Akadera. W naszych salach wykładowych, laboratoriach, pracowniach młodsi i starsi odkrywcy mieli okazję poznać budowę łazików marsjańskich, zobaczyć „tańczące szkielety”, dowiedzieć się, gdzie znajduje się mózg robotów przemysłowych, poeksperymentować w pracowni chemicznej, sprawdzić jakie fascynujące właściwości ma światło, a także pobawić się w architektów.

Młodsi na warsztatach chemicznych tworzyli kolorowe wulkany, trochę starsi eksperymentowali w laboratorium prądów zwarciowych lub poznawali podstawy budowy robotów mobilnych. Wszyscy uczestnicy Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Politechnice Białostockiej mieli okazję przekonać się, że nauka i technika są wokół nas!

Wybór atrakcji był ogromny: wykłady, warsztaty, doświadczenia, prezentacje, wystawy, konkursy, zwiedzanie z przewodnikiem. W ich przygotowanie zaangażowali się nasi studenci i wykładowcy. Trudno o lepszych przewodników po świecie nauki i techniki! Na festiwalowe spotkania z Politechniką Białostocką przyszły przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie. Na większość wydarzeń obowiązywała wcześniejsza rejestracja na stronie XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Wydział Architektury zaprosił uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na ARCHIzabawy – warsztaty przybliżające pracę architekta. Po zapoznaniu się z takimi pojęciami jak: skala, rzut, przekrój, elewacja, mali architekci tworzyli swój własny autorski projekt architektoniczny. W Hali Wydziału Architektury przygotowano też wystawy rysunków oraz zaprojektowanych przez studentów modeli domów jednorodzinnych i czatowni, czyli specjalnych obiektów do prowadzenia obserwacji przyrody w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku zorganizował gry i zabawy przyrodnicze. Jak dobrze rozpoznajemy leśne zwierzęta i rośliny? Co wiemy o ich życiu i ochronie? To wszystko wyjaśniono podczas warsztatów dla najmłodszych odkrywców. Były też zajęcia z uważnego patrzenia przez oko mikroskopu – w ten sposób uczestnicy poszukiwali na przykład mikroorganizmów w kropli wody. Starszych odbiorców zaprosiliśmy na zajęcia z warsztatu budowniczych i projektantów dróg. Mogli nauczyć się, jak wykonywać pomiary geodezyjne, używać wahadła izochronicznego, dalmierza i niwelatora. Była tez ciekawa prezentacja o technologiach energetyki cieplnej.

Na Wydziale Elektrycznym rozmawialiśmy o tym, dlaczego nie wolno używać suszarki w trakcie kąpieli. Warsztaty dotyczyły oczywiście skutków przepływu prądu zwarciowego i bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych. Wielu odbiorców zebrał wykład „Fascynujące światło”, podczas którego próbowaliśmy wspólnie znaleźć odpowiedzi na pytania: co to jest światło, czy rośliny widzą, jak miesza się światło. Popularnością cieszyły się też warsztaty, podczas których przybliżaliśmy różne sposoby na produkcję energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii.

Na Wydziale Informatyki znalazło się wielu chętnych do udziału w warsztatach z programowania robotów sumo oraz rzeczywistości wirtualnej. Była też prezentacja dotycząca internetu rzeczy, technologii WPF, serwerów w chmurze. Młodzi informatycy i technicy docenili warsztaty z symulatorem Arduino i programowania gier w Scratch 3. Ciekawe zajęcia zaproponowali także nasi popularyzatorzy matematyki. Z ich pomocą uczniowie sprawdzili co jest po drugiej stronie lustra, gdzie kończy się wstęga Möbiusa, co łączy mosty i grafy. Za pomocą geometrii tworzyli piękne elementy architektoniczne.

Wydział Inżynierii Zarządzania zaprosił do zwiedzania laboratorium towaroznawstwa, w którym można było przekonać się jak w wielkich magazynach badana jest jakość wybranych produktów spożywczych i przemysłowych. Były też ciekawe prezentacje dotyczące ochrony danych podawanych w mediach społecznościowych oraz kont pocztowych, a także ekonomicznych skutków inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Na hali pojazdowej Wydziału Mechanicznego, która jest mekką dla miłośników motoryzacji można było obejrzeć liczącą już 8 bolidów flotę pojazdów skonstruowanych przez ekipę Cerber Motorsport. Były też pokazy badań pojazdów samochodowych na hamowni podwoziowej. Swoje wynalazki ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnościami pokazali studenci inżynierii biomedycznej ze Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS. Młodzież brała tez udział w warsztatach z samodzielnego wyrabiania mydła, projektowania instalacji zarządzających inteligentnymi domami, czy wykorzystania mikroskopu elektronowego w badaniach materiałowych.

W Bibliotece Politechniki Białostockiej grupy dzieci ze szkół w Białymstoku, Choroszczy i Wasilkowie zwiedziły czytelnie prasy i książek oraz wzięły udział w warsztatach plastycznych, na których stworzyły kolorowe zakładki do książek.

Razem z lektorami Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej goście festiwalowi ćwiczyli kompetencje językowe i odpowiadali na pytania dotyczące geografii Polski i Wielkiej Brytanii. Natomiast na warsztatach z technical English można było poznać mnóstwo angielskich słówek technicznych. Jak się okazuje to wiedza potrzebna nie tylko inżynierom.

Archiwum Uczelniane i Centrum Historii Politechniki Białostockiej zaprosiło 15 maja do zwiedzania wystawy stałej, która opowiada o historii naszej uczelni, jej potencjale i wielu ciekawostkach dotyczących kształcenia inżynierów. Była też nie lada gratka, nowa ekspozycja, którą pracownicy Centrum przygotowali w rocznicę śmierci prof. Jerzego Grygorczuka (1944-2022). Ten uznany artysta plastyk i rzeźbiarz przez wiele lat był wykładowcą Politechniki Białostockiej. Na wystawie „Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka” można było zobaczyć wybrane dzieła, unikalne zdjęcia, dłuto oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z pracowni Mistrza.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rafałówce odwiedziły studio Radia Akadera, poznały podstawy sztuki dziennikarskiej i spróbowały swoich sił w napisaniu notatki do serwisu radiowego.

Wstęp na wszystkie prezentacje był bezpłatny, ale udział w większości z nich wymagał wcześniejszej rejestracji – w trosce o bezpieczeństwo, komfort uczestników i dobrą organizację wydarzenia. Limit zaplanowanych miejsc wyczerpał się bardzo szybko. To najlepszy dowód na to, że wydarzenia, podczas których nauki ścisłe i techniczne są przekazywane w ciekawy, angażujący młodzież sposób, są niezwykle popularne i lubiane.

Szczególnie serdecznie dziękujemy za wizyty uczniów i pedagogów z placówek:

 • Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
 • Dwujęzyczna Prywatna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Bućko w Wasilkowie
 • Prywatna Szkoła Podstawowa nr 6 w Białymstoku
 • Przedszkole Samorządowe nr 7 Kasztanowy Zakątek
 • Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 4 PTO w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy
 • Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie
 • Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Rafałówce
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa nr 24 w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa nr 26 w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa Nr 28 im. K.I. Gałczyńskiego w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa nr 33 im. św. Królowej Jadwigi w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa Nr 42 im. bł. ks. Michała Sopoćki
 • Szkoła Podstawowa Nr 49 w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku
 • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza
 • Technikum Programistyczne INFOTECH
 • X Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 6 w Białymstoku
 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach
 • Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej

Do zobaczenia na kolejnych edycjach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki!

XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza”. Festiwal współorganizują: Politechnika Białostocka (główny koordynator), Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Swoimi patronatami wydarzenie objęli: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży, Prezydent Miasta Suwałk, Podlaski Kurator Oświaty.

Partnerzy: Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku.

Patroni medialni: Radio Akadera, Geekstok.pl, Platon TV Białystok, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, 4lomza.pl, Suwalki.info

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzeń w Politechnice Białostockiej podczas XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. 15 maja 2023 r.

ORGANIZATORZY

Politechnika Białostocka Akademia Nauk Stosowanych w Łomży Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytet w Białymstoku Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Stadion Miejski w Białymstoku

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Edukacji i Nauki Wojewoda Podlaski Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Kurier Poranny Gazeta Współczesna Radio Akadera Geekstok Naukowa Interaktywna Telewizja HD PlatonTV 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny