Picasso w Politechnice Białostockiej w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki!

Zobaczyć dzieło Picassa na żywo? Nic trudnego! Wystarczy przyjść na Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, gdzie można podziwiać oryginalną pracę hiszpańskiego malarza! Grafika Pabla Picassa „Pijący minotaur z kobietą” zawisła w gablocie na parterze, tuż obok prac studentów ze studenckiego koła naukowego ARTchitektura. Zarówno dzieło znanego twórcy, jak i prace utalentowanych studentów kierunku architektura krajobrazu są dostępne dla mieszkańców Białegostoku w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, na który w dniu 13 maja 2024 r. zaprasza Politechnika Białostocka!

Jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku, którego prace na światowych aukcjach dzieł sztuki osiągają zawrotne sumy. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, bo tak brzmiało w całości jego nazwisko – pozostawił po sobie około 30 tysięcy obrazów, rzeźb i ceramik. Jedna z jego prac znajduje się na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB! Oryginalną akwafortę „Pijący minotaur z kobietą” z 1933 roku można zobaczyć od 13 maja do końca lipca 2024 r. Autentyczność dzieła potwierdza certyfikat widniejący nad obrazem.

„Pijący Minotaur z kobietą” to jedna z grafik pochodzących z teki Vollarda, marszanda Picassa. Tę tekę Picasso przekazał nam – Polakom do Muzeum Narodowego, podczas swojego pobytu na Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu w 1948 roku. Akurat praca znajdująca się na naszym wydziale, nie jest tam prezentowana, ponieważ pochodzi z prywatnej kolekcji. Jest to wyjątkowe dzieło, z najsłynniejszej teki Picassa. Zapraszam serdecznie do obejrzenia – zachęca mgr inż. arch. Elżbieta Orzechowska, pomysłodawczyni akcji sprowadzenia dzieła na Politechnikę Białostocką, a także opiekunka Koło Naukowego Rysunku i Malarstwa ARTchitektura na WBiNŚ, którego studenci stworzyli galerię prac na Wydziale. To właśnie ich repliki znanych obrazów można zobaczyć tuż obok Picassa! Spod ręki utalentowanych młodych twórców wyszły kopie dzieł takich mistrzów, jak Wyczółkowski, Chełmoński, Matejko, czy Gierymski. Studenci kierunku architektura krajobrazu (choć jest też kilku studentów gospodarki przestrzennej) naśladują wielkich artystów w ramach spotkań swojego koła naukowego, ale naukę rysunku i malarstwa mają również w ramach zajęć na studiach. Odręczny rysunek to umiejętność niezbędna w pracy przyszłego specjalisty, którego zadaniem jest opracować koncepcję aranżacji krajobrazu.

Galeria obrazów pokazuje wachlarz możliwości artystycznych studentów. Tworzą zarówno repliki znanych dzieł, jak i własne autorskie kompozycje, które zostały wyeksponowane na II piętrze.
– Są to prace zaliczeniowe przedmiotu i powstały w wyniku tworzenia różnych kompozycji opartych na zasadach ciągu Fibonacciego, złotych proporcji, złotych punktów ciągu arytmetycznych, geometrycznego i wszystkich innych zasad przedstawiania kompozycji graficznych. Oczywiście są to obrazy złocone sztucznym złotem, więc robią jeszcze taki dodatkowy efekt „wow”. Mamy również od niedawna otwartą nową galerię, która znajduje się przed aulą budynku C. W chwili obecnej prezentujemy tam prace uczestników zajęć plastycznych Domu Kultury w Łapach – wyjaśnia Elżbieta Orzechowska.

Kolekcja na WBINŚ liczy już ponad 70 prac studentów gospodarki przestrzennej i architektury krajobrazu i będzie stale powiększana. Tym bardziej, że studenci tworzący w ramach koła ARTchitektura mogą rozwijać swoje pasje w nowej pracowni plastycznej, którą mają do dyspozycji na parterze budynku.

Czym jeszcze zaskoczy nas Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku? Pomysł ekspozycji dzieł sztuki światowego malarstwa nie skończy się na hiszpańskim artyście. W planach jest bowiem sprowadzenie oryginalnego działa najwybitniejszego flamandzkiego twórcy epoki baroku – Rubensa.

Galerię obrazów na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej można oglądać w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

13 maja 2024 r. na 6 wydziałach uczelni oraz w jej licznych jednostkach zaplanowano 140 wydarzeń! Atrakcje odbędą się w godz. 8.00-15.00. Zarówno przedszkolaki, nastolatkowie, jak i seniorzy znajdą coś dla siebie!

Wydziałowa galeria będzie również czynna poza dniem festiwalowym:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00
  • w sobotę w godz.10.00-15.00.

Wtedy też można oglądać grafikę Pabla Picassa „Pijący minotaur z kobietą”, która będzie cieszyła oczy białostoczan do końca lipca 2024 r.

Wstęp na wszystkie wydarzenia XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest bezpłatny, ale ze względu na wygodę uczestników oraz pojemność niektórych laboratoriów zapraszamy do wcześniejszych zapisów. W ten sposób na poszczególne zajęcia zgłosić się można indywidualnie lub w zorganizowanej grupie.

Link do zapisów podlaskifestiwal.pl/imprezywPB

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Regulamin XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Politechnice Białostockiej (PDF, 318 KB, otworzy się w nowej karcie)

W tym roku Politechnika Białostocka świętuje też jubileusz 75-lecia. Warto sprawdzić, co się będzie działo na największej uczelni w Polsce płn.-wsch. – zobacz!

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Akademia Podlaska Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

Białystok Online – Portal Miejski Białystok Nauka w Polsce TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny