Zagadnienia związane z wielokrotnie powtarzanymi zjawiskami losowymi mogą kojarzyć się ze wspomnieniami z dzieciństwa dotyczącymi gier planszowych np. Chińczykiem, gdzie wielokrotnie rzucamy kostką. Obycie z tymi zagadnieniami oraz pewna wiedza na ten temat mogą okazać się przydatne również aktualnie. Podczas wykładu będą rozważane przykładowe zagadnienia obrazujące problematykę zagadnienia, np.:
Dyrektorowi dużej szkoły podstawowej składa propozycję wsparcia finansowego szkoły człowiek przedstawiający sią jako filantrop i hazardzista zarazem. Proponuje mianowicie, by (przy stawce ustalonej przez dyrektora, np. 1000 pln), odwiedzać kolejno klasy i w (rzadkim) przypadku, gdy w klasie są co najmniej dwie osoby mające urodziny tego samego dnia stawkę filantropowi przekazuje dyrektor; w pozostałych (częstych) sytuacjach, dyrektor otrzymuje stawkę od filantropa. Klasy, do których uczęszczają bliźnięta są wyłączone.
Czy omawiana propozycja jest na pewno uczciwa ?
Pewna osoba zauważyła, że liczba posiadanych przez nią przeciwciał (Covid) zmienia się o jeden (maleje lub wzrasta) w kolejnym dniu, przy czym wzrost i spadek są równie częste. Przyjmując, że początkowo liczba przeciwciał wynosiła n>=0 , należy wyznaczyć prawdopodobieństwo spadku liczby przeciwciał do zera.