Polski Edison spod Krosna – pokaz filmu i spotkanie z scenarzystką dr M.Koperską

Rodzaj imprezy: prezentacja
Udział publiczności: z aktywnym udziałem
Odbiorca imprezy: szkoły podstawowe klasy 4-8, szkoły średnie, studenci, młodzież, nauczyciele
Limit uczestników: 64 / 300 ( liczba wolnych miejsc / liczba wszystkich miejsc )
Miejsce imprezy: Aula im. J.Korczaka, Wydział Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20
Miasto imprezy: Białystok
Data imprezy: 2023-05-15
Godzina: 09:00
Czas trwania: 120 min
Dostępność imprezy: wymagana rejestracja przez stronę
Telefon kontaktowy: 608471482

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Formularz zwawiera błędy

Zgłoszenie zostało przesłane.

OPIS IMPREZY

Projekcja nagrodzonego w Toronto filmy dokumentalnego JAN SZCZEPANIK. ARTYSTA WYNALAZKU. Po filmie spotkanie ze scenarzystką i narratorką dr Moniką Koperską, chemiczką, niezwykłą popularyzatorką nauki.  

Jan Szczepanik nazywany jest „polskim Edisonem” i „Leonardem da Vinci z Galicji”. Był pierwszą osobą, która przełożyła optyczny obraz na małe fragmenty porównywalne do dzisiejszych pikseli. Jako pierwszy przesłał prymitywny obraz na odległość za pomocą linii telefonicznej. Opatentował też system rejestracji i odtwarzania filmu, który bazuje na 3 kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB). Podczas spotkania Monika Koperska pokaże kolorymetr Szczepanika.
Jan Szczepanik we współpracy z dwoma innymi wynalazcami, Mikołajem Reisserem i Kazimierzem Żegleniem wymyślił tkaninę jedwabną, która była w stanie zatrzymać kule z pistoletu. Dzięki niej, stworzył w roku 1902 pierwszą kamizelkę kuloodporną wykonaną całkowicie z tkaniny. Podobnego materiału używano następnie do hamowania promów kosmicznych.

Film JAN SZCZEPANIK. ARTYSTA WYNALAZKU w 2023 roku na festiwalu GeekFestToronto otrzymał nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Monika Koperska jest doktorem nauk chemicznych, specjalistką chemii w konserwacji sztuki, teorii barw i degradacji, wykładowczynią, częstym gościem mediów, prowadzi programy popularno-naukowe.  Współzałożycielka Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Na energetyczne spotkanie z dr Koperską zaprasza Centrum Popularyzacji Nauki UwB. Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach promocji Miasta Białegostoku.

ORGANIZATOR:Uniwersytet w Białymstoku

ORGANIZATORZY

Politechnika Białostocka Akademia Nauk Stosowanych w Łomży Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytet w Białymstoku Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Stadion Miejski w Białymstoku

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Edukacji i Nauki Wojewoda Podlaski Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Kurier Poranny Gazeta Współczesna Radio Akadera Geekstok Naukowa Interaktywna Telewizja HD PlatonTV 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny