Jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania człowieka jest zapewnienie w zajmowanych pomieszczeniach odpowiednich warunków termicznych. Natomiast w trosce o niższe rachunki za energię szukamy sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Skracamy czas nagrzewania, obniżamy temperaturę w pomieszczeniu itp.
Które z tych sposobów przynoszą najlepszy skutek? Jakie funkcje i moce powinny mieć nowoczesne grzejniki?
W czasie 45 min. wykładu przeanalizujemy kryteria techniczne i ekonomiczne grzejników. Przedstawimy różne rozwiązania ogrzewania mieszkań, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań, w których nośnikiem ciepła jest woda. Przedstawimy typy grzejników, nominalne parametry pracy, kryteria oceny oraz analizę techniczno-ekonomiczną rozwiązań konstrukcyjnych grzejników stosowanych w budynku mieszkalnym.
Większość grzejników dostępnych na rynku i stosowanych w instalacjach ciepło przekazywane jest głównie na drodze konwekcji. Są to grzejniki segmentowe (żeliwne, stalowe, aluminiowe), grzejniki z rur gładkich (np. pionowe, poziome, drabinkowe) i żebrowane, grzejniki konwektorowe (grzejniki skrzynkowe, ścienne, także z wentylatorem), listwowe (przy cokołach) oraz ogrzewanie podłogowe. Znacznie mniejszą grupę stanowią promienniki, które oddają ciepło głównie poprzez promieniowanie. Są to głównie tzw. promienniki powierzchniowe umieszczane w ścianach, sufitach czy podłogach, a także promienniki podczerwieni i różnego rodzaju taśmy promiennikowe, stosowane głównie w dużych halach.