Blisko 200 imprez do wyboru. Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Warsztaty, wykłady, spektakle, koncerty, gry interaktywne, prezentacje, konkursy, eksperymenty – m.in. takie atrakcje przygotował Uniwersytet w Białymstoku na jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Uczelnia zaprasza do siebie szczególnie we wtorek, 14 maja – to dzień UwB w ramach PFNiS, ale dużo będzie się działo także w inne festiwalowe dni. Na wszystkie imprezy jest wstęp wolny, na większość należy się wcześniej zarejestrować.

Uniwersytet w Białymstoku jest głównym koordynatorem tegorocznej edycji Festiwalu, który rozpocznie się 10 maja i potrwa do 19 maja. Jak co roku, największa podlaska uczelnia przygotowała bardzo bogatą i różnorodną ofertę. Będą imprezy i dla najmłodszych, i dla seniorów, sporo atrakcji znajdą dla siebie uczniowie, studenci oraz osoby dorosłe. W sumie to blisko 200 spotkań, na które warto zapisać się już teraz: podlaskifestiwal.pl

Wykład inaugurujący tegoroczny PFNiS pt. „Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały” wygłosi 10 maja dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB. Spotkanie odbędzie się w Auli Wydziału Matematyki (p. 1056) w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego, początek godz. 10. W trakcie wykładu będzie można dowiedzieć się m.in. w jaki sposób działa mózg, czy nasza pamięć jest skończona, w jaki sposób uczyć się skuteczniej, wykorzystując mózg bardziej efektywnie albo co sprawia, że jedni z nas mają duszę artystów, inni są umysłami ścisłym.

Zaprosiliśmy do współpracy dr. Łukasza Lamżę – dziennikarza popularyzującego naukę, doktora filozofii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaproponował, że pokaże nam różne możliwe i często powtarzane scenariusze zagłady i końca świata. Na jego wykład pt. „Zabije nas asteroida czy raczej zbuntowane roboty?” zapraszamy 17 maja  – mówi Dorota Sawicka uczelniana koordynatorka Festiwalu. Dodaje, że spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą odbędzie się w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego, o godz. 10.

Najwięcej uniwersyteckich imprez czeka na mieszkańców Białegostoku i regionu oraz wszystkich chętnych we wtorek, 14 maja. To dzień UwB w ramach PFNiS i okazja, by zajrzeć m.in. do laboratoriów, sal wykładowych i warsztatowych.

Wydział Biologii zaprasza np. na wykład „Czarnobyl nie był pierwszy – krótka historia wypadków jądrowych” albo na zajęcia w laboratoriach pt. „Fluorescencja wokół nas i jej zastosowanie”, podczas których zaprezentowane zostaną przykłady fluorescencji różnych przedmiotów życia codziennego.

Wydział Chemii pokaże w swoich laboratoriach m.in. chemiczne czary mary, wahania między czasem a kolorem, czy widowiskową i bezpieczną chmurę dymną. Będzie można też wybrać się na wykład o pierwiastkach w życiu człowieka.

W ofercie Wydziału Ekonomii i Finansów jest m.in. wykład, którego uczestnicy dowiedzą się jak stworzyć i rozwinąć StartUp, a także warsztaty pt. „Posiadanie vs użytkowanie. Analiza korzyści i kosztów”, które odpowiedzą na pytanie: czy decyzje podejmowane przez jednostki oparte są na rachunku zysków i strat, a może rachunek ekonomiczny jest zastępowany przez podejście emocjonalne.

Wydział Filologiczny ma w swojej ofercie m.in. zajęcia pt. „Głos jako narzędzie”, których uczestnicy mogą liczyć na trening techniki emisyjnej, akcentu, intonacji i dykcji, a także wykład pt. „Rówieśniczki i koleżanki Marii Curie-Skłodowskiej: sylwetki i doświadczenia pierwszych polskich studentek”.

Wydział Filozofii zaprasza np. na wykład pt. „Usprawnij swój mózg”, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jak zidentyfikować swoje unikalne predyspozycje do nauki, jakie strategie są efektywne.

Wydział Fizyki proponuje m.in. podróż „Śladami badań Marii Skłodowskiej-Curie” – czyli trzy trasy pełne naukowych wyzwań. Będzie można też poznać fizyczne metody obrazowania aktywności mózgu (wykład z pokazem i konkursem) oraz obejrzeć doświadczenia z wodą.

Wydział Historii zaprasza m.in. na spotkanie pt. Czy polskie wampiry piły krew? Wyobrażenia dotyczące żywych trupów na ziemiach polskich w XVI–XVIII wieku”, a także na wykład dotyczący trudnych relacji polsko–litewskie w XX w.

Wydział Informatyki zaprezentuje aplikację internetowa ElderCare, oferującą szereg funkcjonalności wspomagających seniora w codziennym życiu.

Wydział Matematyki będzie piknikował z Klubami Młodego Odkrywcy z całego regionu, a podczas warsztatów zostaną zaprezentowane eksperymenty z różnych dziedzin nauki, prowadzące do samodzielnego odkrywania wiedzy.

Wydział Nauk o Edukacji zaprasza m.in. na warsztaty malarskie o kolorze w ruchu, premierowy pokaz spektaklu „Mewa” Studenckiego Koła Teatralnego – StuKoT, zajęcia dla najmłodszych pt. „Mam MOC nieść pomoc” oraz na wykład pt. „Czas wzrastania we wspólnocie, czyli o posłudze w czasie wolnym”.

W festiwalowej ofercie Wydziału Prawa można znaleźć m.in. Stoisko daktyloskopijne – czyli słów kilka o śladach linii papilarnych na miejscu zdarzenia, a także symulację rozpraw sądowych (w sprawie cywilnej i administracyjnej) oraz warsztaty z pisania wniosku i zażalenia w przedmiocie tymczasowego aresztowania.

Wydział Socjologii zaprasza m.in. na wykład o podlaskich szeptuchach, a także na warsztaty pt. „Storytelling. Opowiadanie lepszego świata”, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak wykorzystywać techniki storytellingu w życiu codziennym.

Wydział Stosunków Międzynarodowych proponuje m.in. wykład o pięciu najbardziej znanych eksperymentach z psychologii społecznej, a także spotkanie z pisarką Agnieszką Suchowierską, która w lekki i przystępny dla dzieci sposób opowiada o różnorodności i tolerancji.

Wydział Studiów Kulturowych proponuje m.in. escape room pt. „Indiana Jones i zaginiony grobowiec Kleopatry”, wirtualne, kulturoznawcze oprowadzanie po wystawie „Idealny dziadek”, a także spektakl „Balladyna. Geneza zła” (17 maja).

Wydział Zarządzania ma w swojej ofercie warsztaty pt. Menedżer w akcji – odkrywanie stylów zarządzania, których uczestnicy przekonają się jak wygląda praca w grupie kierowanej przez menedżerów reprezentujących różne style zarządzania.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze zaprasza m.in. na grzybobranie, czyli zwiedzanie wystawy czasowej pt. Grzyby – Piąte Królestwo. To tu będzie można poznać najbardziej cenione i popularne, rzadkie i chronione, pasożytnicze, saprofityczne i symbiotyczne grzyby.

Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych zaprasza na warsztaty pt. „Sery rzemieślnicze. Nazewnictwo angielskie i francuskie” połączone z prezentacją i degustacją oryginalnych serów rzemieślniczych.

Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza m.in. na spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Puławskim – „Piosenki w tłumaczeniu”, w czasie którego będzie można zmierzyć się z tłumaczeniem fragmentów piosenek.

Na filmowe kosmiczne podróże zaprasza Planetarium UwB. W festiwalowej ofercie są takie seanse jak „Explore” 3D, „Na skrzydłach marzeń” 3D, „Halo Ziemia”, „Wszechświat i cała reszta” czy „Myszki i księżyc”.

PFNiS zawita też do Biblioteki Uniwersyteckiej, która zaprasza m.in. na przygodę z genealogią. Uczestnicy spotkania (10 maja) poznają nowoczesne możliwości samodzielnych badań genealogicznych.

Mnóstwo atrakcji będzie też na stoiskach UwB na Rodzinnym Pikniku Naukowym, który odbędzie się w sobotę, 18 maja, na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Odwiedzający mogą liczyć na eksperymenty, pokazy, konkursy, zabawy. W piknikowym programie m.in. galeria strojów historycznych, prezentacja gier komputerowych, fascynujące zwierzęta, naukowa podróż w świat chemii, kontrola jakości czekolady, muzyczne wyzwania z Chórem UwB. Zapraszamy całe rodziny!

Wieczór łączący naukę ze światem sztuki także będzie i to będzie finał Festiwalu – 19 maja. Opowiemy o Marii Skłodowskiej-Curie, o super kobiecie, która otrzymała dwie Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki. Wykład po tytułem: „Ludzkość potrzebuje marzycieli…” wygłosi: dr Iwona Misztalewska-Turkowicz – z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Po spotkaniu odbędzie się niezwykły koncert przygotowany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Wystąpi Orkiestra Dęta UMFC Filii w Białymstoku pod dyrekcją Cezarego Witkowskiego. W programie popularne standardy muzyki rozrywkowej – wymienia Dorota Sawicka.  

Maria Skłodowska-Curie będzie też bohaterką spektaklu pt. „Skłodowska. Radium Girl”. Teatr Papahema (16 maja) pokaże ją jako kobietę mit, „produkt”, który – tak jak Madonna, Marilyn Monroe, Supermanka – kształtuje zbiorową wyobraźnię.

ORGANIZATORZY

Uniwersytet w Białymstoku (koordynator) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki  Filia w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Akademia Podlaska Akademia Łomżyńska Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku WANS Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Epi-Centrum Nauki BPNT

PARTNERZY

Miasto Białystok Stadion Miejski w Białymstoku Urząd Statystyczny w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent miasta Łomża Prezydent miasta Suwałk Podlaski Kurator Oświaty

PATRONI MEDIALNI

Białystok Online – Portal Miejski Białystok Nauka w Polsce TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A. Polskie Radio Białystok Radio Akadera 4lomza.pl – Regionalny Portal Suwalski Serwis Informacyjny