Eksperymenty, doświadczenia, prezentacje i mnóstwo świetnej zabawy – tysiące białostoczan przybyło w niedzielę 14 maja 2023 r. na Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku. W ramach XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki uczelnie przygotowały tego dnia ponad 60 atrakcyjnych propozycji dla całych rodzin.
– Wspaniała atmosfera i dobrze spędzony czas – mówił tata 8-letniego Kuby. Chłopiec zajęty był oglądaniem monety pod potężnym mikroskopem cyfrowym. Z zainteresowaniem przesuwał ją pod soczewką i badał kolejne obszary. – Ja myślę, że to jest super, że można tak sprawdzać coś dokładnie. Bo gdyby to była śruba do samolotu i miała jakąś wadę, to można pod takim mikroskopem to wykryć. Nie można już takiej śruby używać – mówił z przejęciem Kuba. Właśnie tak poznał podstawowy cel inżynierii materiałowej na stoisku Politechniki Białostockiej. Z mikroskopu Tagarno Prestige korzystają studenci i naukowcy z Wydziału Mechanicznego.
– Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki właśnie temu służy – w przypadku Politechniki Białostockiej odczarowujemy nauki ścisłe i kierunki techniczne, które wciąż odbierane są jako trudne, zarezerwowane dla umysłów ścisłych – podkreślała Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. – Na Pikniku pokazujemy w trochę mniejszej skali to, czym zajmujemy się na co dzień. Wystarczy wziąć udział w Festiwalu i przyjść na takie wydarzenie, jak to na Stadionie Miejskim, albo odwiedzić nasze laboratoria, sale wykładowe i pracownie w dzień festiwalowy Politechniki Białostockiej. Festiwal tworzy w sumie 12 uczelni i podczas Festiwalu możemy świetnie zaprezentować potencjał podlaskiej nauki. Pokazujemy, że warto współpracować z uczelniami, inwestować w nas, korzystać z naszej oferty związanej z doradztwem i ekspertyzami. Potrzebujemy tego, ale też myślę, że udowadniamy, potrafimy zainspirować i zachęcić do odkrywania świata.
– Jak zwykle podlaskie uczelnie nie zawiodły – mówił dr inż. Piotr Ofman główny koordynator PFNiS, wykładowca akademicki na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Można powiedzieć, że każda z uczelni współorganizujących Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki chce wypaść jak najlepiej. Mamy tu naprawdę długą listę niesamowicie ciekawych atrakcji. Wszyscy pracownicy naukowi województwa podlaskiego chcą zainteresować odbiorców i pokazać, co ich w nauce pasjonuje, na co poświęcili lwią część swojego życia. Co ważne wydarzenia festiwalowe przeznaczone są dla szerokiego spektrum wiekowego. Dziś na Pikniku Rodzinnym dla najmłodszych mamy przygotowane dmuchany plac zabaw, żeby aktywnie spędzić czas. Oprócz tego są wszelkiej maści zabawy logiczne, zabawy w kolorowanie. Stadion na poziomie czerwonym i żółtym jest wypełniony stoiskami z różnymi atrakcjami. Młodzież, która wybiera się na studia, albo waha się odnośnie tego, gdzie złożyć dokumenty i co robić w życiu, myślę, że tu znajdzie świetne inspiracje. Są też spotkania dla osób, które chcą od specjalistów usłyszeć coś na temat nurtujących ich tematów, rozjaśnić wszelkie wątpliwości.
– Jaka różnorodność! Jestem pod wrażeniem. Zabrałem tu synów, ale sam też często zatrzymuję się przy stoiskach i pytam o różne rzeczy, bo człowiek całe życie się uczy – mówił uczestnik Rodzinnego Pikniku Nauki i Sztuki.
Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki to największa w naszym regionie impreza plenerowa łącząca naukę z dobrą zabawą i wartościową rozrywką.
Były pokazy robotów, samodzielne projektowanie zielonych przystanków, oglądanie świata przez mikroskopy, spotkania z egzotycznymi owadami i zwierzętami, eksperymenty naukowe, kolorowa chemia, dmuchańce, plac zabaw, malowanie twarzy i zabawy piłkarskie z trenerami Akademii Jagiellonii Białystok dla najmłodszych.
Na nieco starszych odkrywców czekały stanowiska z eksperymentami, spotkanie z konstruktorami bolida wyścigowego i łazików, prezentacje gier komputerowych, ciekawostki biologiczne, pokazy pierwszej pomocy. Można było nauczyć się podstaw judo od zawodników Klubu Judo Politechniki Białostockiej i zobaczyć pokazy fitness oraz pokazy tańca sportowego i akrobatyki sportowej Kacpra Złotkowskiego i Eryka Czempińskiego.
Starsze dzieci, nastolatków, rodziców czy opiekunów zainteresowały prelekcje z zakresu biotechnologii, tajniki zawodu architekta krajobrazu, oczyszczanie wody za pomocą bakterii, czy przerabianie zwykłych rowerów na pojazd elektryczny. Były też pokazy i spotkanie z filmowcem, który wykorzystał technologię VR do opowieści o magicznym Podlasiu.
Nie zabrakło porad dotyczących profilaktyki zdrowia, fizjoterapii, rehabilitacji, konsultacje dietetyczne. Było też spotkanie z młodymi wynalazcami zupełnie nowych i użytecznych urządzeń wspierających osoby z różnymi niepełnosprawnościami.
Atrakcjom przy stoiskach towarzyszyły występy Chóru Politechniki Białostockiej, zagrało też combo jazzowe, przeboje z „Pinokia” zaśpiewała Białostocka Akademia Musicalowej. Na świeżym powietrzu usłyszeliśmy przeboje muzyki filmowej i musicalowej w wykonaniu big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku.
Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białymstoku otworzył oficjalnie XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Jednocześnie dał przedsmak tego, co w ramach festiwalu w dniach od 15 do 19 maja przygotowały uczelnie współorganizujące to wyjątkowe wydarzenie. Chodzi o przybliżenie i popularyzację działalności oraz osiągnięć uczelni białostockich, łomżyńskich i suwalskich. Podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki mają one okazję przekonać szerokiego odbiorcę, że to w naszym województwie bije serce nauki i nie trzeba opuszczać naszego regionu, aby dołączyć do twórców i badaczy, który rozwijają wiedzę i prowadzą badania na najwyższym światowym poziomie.
Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki był transmitowany na żywo na facebookowym profilu Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Relacjonowaliśmy rozmowy ze studentami i naukowcami podlaskich uczelni oraz oficjalne otwarcie XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, w którym udział wzięli:
- dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej
- Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Białegostoku
- prof. dr hab. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
- prof. dr hab. Izabela Święcicka, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
- dr Edward Hościłowicz, prof. WANS, Rektor Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku,
- prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.
Od godz. 10 do 16 na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej prezentowały się:
- Politechnika Białostocka
- Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
- Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
- Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki
- Uniwersytet w Białymstoku
- Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku
Kolejne dni XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zapowiadają się równie ciekawie!
- 15 maja na ponad 180 atrakcji zaprosiła Politechnika Białostocka oraz Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.
- 16 maja atrakcje dla publiczności festiwalowej przygotowały: Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku.
- 17 maja Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku
- 18 maja to dzień festiwalowy w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, Niepaństwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Białymstoku, Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku, Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku.
- 19 maja zapraszają Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza”. Festiwal współorganizują: Politechnika Białostocka (główny koordynator), Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.
Swoimi patronatami wydarzenie objęli: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży, Prezydent Miasta Suwałk, Podlaski Kurator Oświaty.
Partnerzy: Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku.
Patroni medialni: Radio Akadera, Geekstok.pl, Platon TV Białystok, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, 4lomza.pl, Suwalki.info