„Wszystko… jest liczbą” czyli interaktywna przygoda z matematyką

„Wszystko… jest liczbą” czyli interaktywna przygoda z matematyką

W ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zapraszamy do Białegostoku interaktywną wystawę „Wszystko… jest liczbą”.  To wyjątkowa ekspozycja angażująca ludzkie zmysły i w inspirujący sposób udowadniająca, że matematyka występuje w każdym aspekcie naszej codzienności. Wyjaśnia wiele zasad rządzące w otaczającym nas świecie, pokazuje, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować także w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie.

Ekspozycja odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkołach. Pozwala na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych. 

Wystawa podzielona jest na dwie główne części: „Liczby są wszędzie” oraz „Świat Geometrii”, a w każdej z nich eksponaty tworzą tzw. wyspy tematyczne. Dowiemy się jak matematyka wspomaga podróżników, w geodezji i na globusie, poznamy fkaktale, czyli niezwykłe figury „samopodobne”, wyznaczymy linie do celów specjalnych, dowiemy się jakie informacje zaszyfrowane są kodach kreskowych i QR, przekonamy się jak brzmi ksylofon nastrojony w skali pitagorejskiej. Brzmi tajemniczo? Nie dla zwiedzających wystawę! 

Gdzie oglądać wystawę?

Interaktywna wystawa „Wszystko… jest liczbą” będzie czekała na uczestników Rodzinnego Pikniku Naukowego 9 czerwca (w sobotę) na Stadionie Miejskim w Białymstoku. 

Można ją będzie też oglądać w ramach Podlaskich Dni Matematyki w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej (szczegóły na pdm.wi.pb.edu.pl).

 

Wstęp wolny

 

Miasto Białystok jest Partnerem wystawy.

logo

ORGANIZATORZY

Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku Uniwersytet w Białymstoku Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Galeria Arsenał Stadion Miejski w Białymstoku Lowlanders Białystok Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Podlaski Kurator Oświaty Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent Miasta Łomża Prezydent Miasta Suwałk

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - zadanie finansowane w ramach umowy 788/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.