3… 2… 1… Trwa odliczanie

3… 2… 1… Trwa odliczanie

Trwa odliczanie do największego w rejonie Polski północno-wschodniej święta nauki. Szesnasta edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 4-9 czerwca 2018 roku. Już dziś zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala poznać naukę „od kuchni”, popularyzuje wiedzę i osiągnięcia podlaskich badaczy, mówi o najnowszych odkryciach, a także ukazuje otaczający nas świat przez „mędrca szkiełko i oko”.

Nauka scala

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbywać się będzie pod hasłem „nauka scala”, które nawiązuje do 60. rocznicy wynalezienia pierwszego układu scalonego. W 1958 roku amerykański inżynier Jack Kilby zademonstrował zbudowany przez siebie model układu scalonego. To właśnie od tego wynalazku zaczęła się era zintegrowanej elektroniki i zminiaturyzowanych urządzeń: współczesna elektronika, urządzenia cyfrowe, komputery, itd.  Za swój wkład w wynalezienie układu scalonego Jack Kilby otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki (2000 r.). 

Układ scalony to zminiaturyzowane centrum ukrywające w swym wnętrzu od kilku do setek milionów elementów elektronicznych (tranzystorów, diod, oporników, kondensatorów). Podobnie jest z Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki. Niczym doskonały układ scalony zaproponuje uczestnikom wiele atrakcji i możliwości do odkrywania świata nauki. Imprezy w ramach Festiwalu zorganizuje rozrastające się grono organizatorów.

Organizatorzy

Pod hasłem „nauka scala” XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki zintegrował trzy miasta i działające w nich uczelnie oraz instytucje kultury. Od 4 do 9 czerwca będziemy wspólnie poznawać, odkrywać, przeżywać.

Swoje drzwi dla publiczności festiwalowej otworzą szkoły wyższe, instytucje badawcze, ale także towarzystwa kulturalne, naukowe i edukacyjne. Podczas festiwalu będzie można spotkać się i porozmawiać ze znanymi i cenionymi podlaskimi naukowcami, ludźmi, dla których nauka jest pasją a pasja nauką. Chcielibyśmy, aby te spotkania były dla odwiedzających źródłem inspiracji, a nawet pomysłem na zawodowe związanie się z nauką.

Wzorem lat poprzednich imprezy festiwalowe są zróżnicowane tematycznie. Serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkania z naukowcami, prezentacje, warsztaty i pokazy. Natomiast ukoronowaniem Festiwalu będzie Rodzinny Piknik Naukowy na białostockim Stadionie Miejskim. Nie może Was tam zabraknąć!

 

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się:

4 czerwca w Białymstoku – inauguracja XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Politechnice Białostockiej,

5 czerwca w Łomży – Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości przy ul. Akademickiej 1,

6 czerwca w Suwałkach – Park Naukowo-Technologiczny przy ul. Innowacyjnej 1,

7-8 czerwca w Białymstoku – prezentacje na uczelniach i instytucjach partnerskich,

9 czerwca w Białymstoku – Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim.

ORGANIZATORZY

Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku Uniwersytet w Białymstoku Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Galeria Arsenał Stadion Miejski w Białymstoku Lowlanders Białystok Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Podlaski Kurator Oświaty Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent Miasta Łomża Prezydent Miasta Suwałk

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - zadanie finansowane w ramach umowy 788/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.