Archiwalny serwis www może zawierać elementy, które nie są dostępne dla szerokiego grona odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Nauka jest ciekawa!

Nauka jest ciekawa!

Były warsztaty naukowe, eksperymenty, ciekawostki i wykłady, które przygotowały podlaskie uczelnie. Dzieci poznawały podstawy pomocy medycznej w szpitalu pluszowego misia, bawiły się kolorowym światem chemii i badały ślady zbrodni na stoisku kryminalistycznym. Dzięki łazikom marsjańskim wyobrażały sobie wyprawy kosmiczne, zasiadając w bolidach wyścigowych marzyły o ściganiu się na torach, przybijały też „piątkę” z Bobotem i sterowały robotami sumo. Pod mikroskopem obserwowały świat roślin i owadów oraz „rzeźbiły” w książkach. Grały w gigantyczne szachy, malowały makiety budynków, rozwiązywały „Sprawę Kapturka Cz.”. Poznawały matematykę na wystawie „Wszystko jest… liczbą”. Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku  odbył się w sobotę 9 czerwca. Był to finał XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Rodzinny Piknik Naukowy to nowy element w harmonogramie festiwalu – zastąpił Dzień Akademicki organizowany na Rynku Kościuszki. To nowe doświadczenie, dla nas organizatorów, dla Miasta, ale też dla tych wszystkich osób, które przyszły na spotkanie z nami: z uczelniami i szkołami wyższymi. Mam nadzieję, że to początek nowej tradycji, która będzie kontynuowana w przyszłości – mówił główny koordynator Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki prof. Andrzej Sikorski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.

W prezentacjach poprzednich edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki brałem udział jeszcze jako wykładowca. Dlatego cieszę się, że w tym roku Miasto Białystok aktywnie włączyło się w organizację wydarzenia – to przede wszystkim użyczenie przestrzeni Stadionu Miejskiego i dotacja finansowa. Na Stadionie mamy coraz więcej imprez, nie tylko o charakterze sportowym. Trwają też przygotowania do uruchomiania tu projektu pod nazwą Mały Kopernik, czyli centrum, w którym będzie można przez zabawę zdobywać wiedzę. Po ilości osób, które przyszły na Piknik Naukowy, widzę, że Stadion, w sposób naturalny, stał się miejscem popularyzacji nauki i sztuki – mówił Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Na dwóch poziomach Stadionu nauka scalała naukowców i odwiedzających. Atrakcje obywały się też na boisku bocznym i promenadzie. Jak walczyć na macie pokazywali zawodnicy Klubu Judo Politechniki Białostockiej. W piłkarskim Turnieju Pracowników Uczelni Wyższych wygrała drużyna Politechniki Białostockiej, przed ekipą z Uniwersytetu w Białymstoku oraz zespołem z Uniwersytetu Medycznego (start poza konkursem). Drużyna  Lowlanders Białystok, pokazała, jak wygląda futbol amerykański i zaprosiła do wspólnego treningu. Można też było nauczyć się prawidłowej techniki nordic walking. Emocje towarzyszyły również Turniejowi Szachowemu o Puchar Rektora Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Była też strefa rekreacyjno-sportowa z dmuchanym placem zabaw.

Organizatorom dopisała zarówno pogoda, jak i publiczność, która znakomicie się bawiła podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego. Atrakcje przygotowały: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkołą Medyczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Akademia Sukcesu „Nasza Szkoła”, Akademia Piłki Nożnej Hattrick, Lowlanders Białystok oraz Chór Politechniki Białostockiej i Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki.

Dla pracowników i studentów organizacja Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim była nowym doświadczeniem i nie lada wyzwaniem. Powodzenie imprezy zależało od wielu czynników. To zasługa wielu osób, że Uczestnicy wydarzenia wychodzili z Pikniku uśmiechnięci, zadowoleni i zainspirowani nauką. Bardzo dziękuję za życzliwość i zaangażowanie pracowników Stadionu Miejskiego oraz wszystkich współorganizatorów Pikniku – mówi Katarzyna Myśliwiec, Kierownik Działu Promocji Politechniki Białostockiej, uczelni koordynującej 16. edycję Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

 

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę oraz przez podlaskie uczelnie.
Miasto Białystok jest partnerem interaktywnej wystawy matematycznej „Wszystko jest…liczbą”.
Patronat honorowy nad XVI Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki sprawują:
– Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
– Wojewoda Podlaski,
– Podlaski Kurator Oświaty,
– Marszałek Województwa Podlaskiego,
– Prezydent Białegostoku,
– Prezydent Suwałk,
– Prezydent Łomży.

ORGANIZATORZY

Politechnika Białostocka Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku Uniwersytet w Białymstoku Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny Galeria Arsenał Stadion Miejski w Białymstoku Lowlanders Białystok Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

PATRONI

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojewoda Podlaski Podlaski Kurator Oświaty Marszałek Województwa Podlaskiego Prezydent Miasta Białegostoku Prezydent Miasta Łomża Prezydent Miasta Suwałk

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - zadanie finansowane w ramach umowy 788/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.